A védelmi miniszter szerint Putyin egyik célja, hogy tesztelje, vajon a NATO érvényesítené-e az 5. cikkelyt.
A holland védelmi miniszter szerint Oroszország a közeljövőben próbára teheti a NATO kollektív biztonsági elveit, különösen az alapokmány 5. cikkelyének érvényesítését.
Ruben Brekelmans a hollandiai Baarnban tartott beszédében – melyet a Defence News ismertetett – arra figyelmeztetett, hogy egy Ukrajnában megkötött tűzszünet vagy béke után Moszkva akár egy NATO-tagország határainál is katonai nyomásgyakorlásba kezdhet.
A holland hírszerzés információira hivatkozva a miniszter elmondta, az orosz hadmozdulatokat nehéz lehet megkülönböztetni egy valódi inváziótól. Kiemelte:
„Hollandia biztonságát az atlanti szövetség garantálja. Ha bennünket támadás érne, akkor az elvben a szervezet minden tagja ellen is irányulna. Ha mi elvárjuk ezt, nekünk is harcba kell szállnunk, ha egy másik tagállamot ér agresszió”
A Brekelmans által idézett holland, német és dán hírszerzési jelentések szerint Vlagyimir Putyin célja, hogy legkésőbb 2030-ig próbára tegye a NATO egységét. A dán katonai hírszerzés úgy véli, hogy egy ukrajnai tűzszünet után Moszkva akár egy éven belül újabb háborús konfliktust robbanthat ki, valószínűleg a Baltikumban.
NE HAGYD KI
A holland miniszter hangsúlyozta:
„Bár nem ismerjük pontosan Putyin elnök terveit, de abban biztosak vagyunk, hogy a következő ország, amit meg akar támadni, az egy NATO-tagállam lesz”
Brekelmans arra is rámutatott, hogy az orosz gazdaság már szinte teljes egészében hadiipari termelésre állt át, és a frontról visszatérő, súlyos traumákat szenvedett katonák foglalkoztatása egy újabb háború révén válhat „hasznossá” a Kreml számára:
„Putyinnak megvan a szándéka, a képessége és a motivációja ahhoz, hogy agresszív politikáját az ukrán háború után is folytassa”
A miniszter arra is figyelmeztetett, hogy Európának sürgősen szüksége van olyan biztonsági garanciákra, melyek képesek hosszú távon is fenntartani a békét. Mindez különösen fontos egy olyan időszakban, amikor az Egyesült Államok politikája – Donald Trump lehetséges visszatérése miatt – abszolút kiszámíthatatlanná vált. Ennek kapcsán a miniszter rámutatott:
„A helyzet szinte már nem is lehetne súlyosabb”