A tudósok szerint a Holdon lévő regolit tökéletes alapanyag a napelemekhez, amivel olcsón lehetne a földihez hasonló technológiát előállítani.
A Potsdami Egyetem kutatói arra jutottak, hogy a Hold felszínén található por segítségével nemcsak egy jövőbeni holdbázis építhető fel, de napelemek is készíthetők belőle. A beszámoló alapján a kutatók ún. „holdüveg” napelemeket terveztek, amelyekhez mesterséges holdport olvasztottak meg, majd egy perovszkit kristályréteggel kombinálták, így működő panelt hoztak létre. A szakértők úgy vélik, az eszköz könnyebb és olcsóbb lehet, mint a földi változatok, ráadásul a sugárzást is jobban bírhatják. Eredményeikről a Device című folyóiratban számoltak be részletesen.
Felix Lang, a tanulmány vezető szerzője szerint bár az űrben jelenleg használt szilícium alapú napelemek elképesztő, 30-40%-os hatásfokkal dolgoznak, komoly hátrányuk, hogy nagyon drágák. Mindemellett nehezek is, mert üveget használnak burkolatként. A Hold saját regolitjának felhasználása azonban változást hozhat – emelik ki. A holdüveget közvetlenül a Hold felszínén létrehozva, és a Földről hozott vékony perovszkit kristályréteggel párosítva a kutatók azt találták, hogy 99%-kal csökkenteni lehet a napelemekhez tartozó indítási tömeget.
A HVG a The Next Web cikke alapján azt írja: a kutatók szerint a Holdon minimális erőfeszítést és energiát igényelne a napelemek létrehozása, mivel ahhoz nyers regolit is használható, nem kell hozzá az, hogy előzetesen feldolgozzák a holdport. Emellett az ívelt tükrök segítségével annyi napenergiát lehet egy pontba fókuszálni, hogy az üveggé olvassza a regolitot. A fejlesztésnek ugyanakkor vannak hátrányai is, amiről szintén szót kell ejteni. Kifejtik: mivel a holdüveg nyers regolitból készül, nem átlátszó, hanem tejfehér, ami korlátozza fénygyűjtési potenciálját.
A potsdami csapat legjobb prototípusai körülbelül 12%-os hatékonyságot értek el, ami nagyjából a fele a hagyományos perovszkit cellákénak. A szimulációk alapján azonban ez az érték végül feltornászható a hagyományos napelemek szintjére. A kutatók elmondása alapján a legnagyobb kihívás most az, hogy laboratóriumon kívül is sikerüljön nagy mennyiségben holdüveget létrehozni – teszik hozzá a cikkben.
NE HAGYD KI
Korábban azt is megírtuk, hogy a NASA egy új, kompakt méretű műholdat küldött az űrbe, hogy pontosan feltérképezze a Hold felszínén található vízkészleteket. Az amerikai űrügynökség még február 26-án indította útjára a Lunar Trailblazer nevű űrszondát a floridai Cape Canaveralból, egy SpaceX Falcon 9 rakétával.