Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

A GPS-t is kiválthatja az újfajta navigáció: remek eredményekkel zárult a teszt

A GPS-t is kiválthatja az újfajta navigáció: remek eredményekkel zárult a teszt

A GPS-t is kiválthatja az újfajta navigáció: remek eredményekkel zárult a teszt
Pixabay

Sikeresen tesztelték azt a navigációs rendszert, ami a jövőben segítheti az emberes küldetéseket a Holdon.

A hírek szerint az Európai Űrügynökség (ESA) egy GPS-hez hasonló navigációs rendszer fejlesztésén dolgozik: ez lesz a Lupin (Enabling High-Performance PNT in the Lunar Environment). A GMV nevű technológiai vállalat nemrég a spanyolországi Fuerteventurán tesztelte a rendszer prototípusát, hogy kiderüljön, mennyire hatékony a helymeghatározásban – írják a beszámolóban. A Lupin a meglévő bolygónavigációs módszereket fogja használni a jövőbeli Holdkommunikációs Navigációs Rendszer által adott távolságjelekkel együtt. Ehhez olyan műholdakra is szükség lesz, amelyek a Hold körül keringenek.

Ha beválik, kiválthatja a holdjárókra tervezett komplex navigációs rendszereket. Ennek köszönhetően nemcsak egyszerűbbé, de hatékonyabbá is válhatnak a roverek – emelik ki. A Fuerteventurán végzett tesztek alapján úgy tűnik, a rendszer működőképes. Steven Kay, a GMV Lupin-projektjének vezetője azt mondta, sikerült adatot gyűjteni egy 7 kilométeres tesztutazás során a különböző sebességi tartományoknál. Ez a 0,2 méter/másodperctől az 1 méter/másodperces sebességig terjedő intervallumot jelenti, vagyis azt, amelyre a Holdon közlekedő roverek is képesek lesznek – írja a HVG az Interesting Engineering cikke alapján.

A szakember állítása szerint a rendszert többféle helyzetben is kipróbálták: teljes sötétségben, valamint a Holdon tapasztalható fényviszonyok között, és minden esetben megbízhatóan működött, ami nagyon jó hír. Az azonban még kérdéses, mikor vethetik be először éles helyzetben a Lupint. Minden bizonnyal a későbbekben ennek kapcsán is többet tudhatunk majd.


Korábban arra is kitértünk, hogy a NASA kutatói meghökkentő felfedezést tettek: a Hold két féltekéje nemcsak külső megjelenésében, de belső felépítésében is jelentősen különbözik. E felismerés pedig egészen új megvilágításba helyezheti a holdfelszín eddig ismeretlen folyamatait. A további részletekről itt olvashat.