Íme a robot, amely segíthet a túlélésben a Hold felszínén
Hogy mikor kerülhet az első ilyen robot a Holdra, még nem tudni.
A szakemberek szerint hasznos lenne a Holdon az embereket a felszín alatt elszállásolni, egészen pontosan a már meglévő barlangokban és járatokban, melyek közül az ősi lávafolyamok által kivájt járatok lehetnek a legalkalmasabbak, így ugyanis védve lennének a káros külső hatásoktól. Ehhez azonban speciális robotokra is szükség lehet, mivel az említett járatokhoz nem könnyű hozzáférni. Jonathan Babel, a németországi DFKI Robotics Innovation Center kutatócsapatának vezetője most egy új lehetséges megoldást mutatott be ezzel kapcsolatban.
A szakember szerint olyan robotokat kell kifejleszteni, amik képesek arra, hogy együtt dolgozzanak a siker érdekében. A csapata által bemutatott megoldásban két, kerékkel felszerelt robotot látni, amelyek együttes munkája szükséges ahhoz, hogy szép lassan leereszkedjenek egy lávafolyam járatába – szúrta ki a HVG az Interesting Engineering beszámolóját. Mint írják, a korábbi vizsgálatok több mint 200 olyan járatnyílást találtak meg, amelyek használhatók lehetnek ebből a szempontból (bár ez talán nem olyan meglepő annak fényében, hogy úgy becsülik, 1400 millió évig volt vulkáni aktivitás a Holdon).
Néhány ilyet az égitest északi pólusa körül fedeztek fel, ami azt mutatja, hogy valószínűleg jéglerakódások lehetnek a járatokban – magyarázzák. Ezek feltárásához jöhet jól a német mérnökök által kifejlesztett Tether Management and Docking System (TMDS), ami lehetővé teszi, hogy az ereszkedésnél a csörlő sebességét a robot kerekének sebességével hozzák összhangba. A vezeték a két rovert is összeköti, amelyek egymással kommunikálva tudnak leereszkedni a mélybe. A cikkben hozzáteszik:
A kutatók a rendszert Lanzarote szigetén tesztelték le, amely során a roverek sikerrel jutottak le egy lávacsőbe. A teszt jól végződött, a szakemberek pedig azon a véleményen vannak, hogy nem csak a manőver elvégzésénél, de az adatgyűjtésnél is rendkívül hasznos lehet, ha több robot összedolgozik. Hogy mikor kerülhet az első ilyen robot a Holdra, és egyáltalán ezt a megoldást választják-e a szakemberek a feltáráshoz és a bázis megépítéséhez, egyelőre kérdéses. Minden bizonnyal a későbbiekben majd többet is megtudunk ennek kapcsán.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy titokzatos foltokat észleltek a Marson. Az emberek által egyik legtöbbet kutatott égitesten dolgozó robotok időnként izgalmas vagy furcsa sziklákra bukkannak, ám most a NASA Perseverance roverje talált valami érdekeset. Az eszköz a Jezero-kráter peremén halad, a felfedezést pedig a Neretva Vallis régióban lévő Serpentine Rapids vörös kőzetein tette, ahol különös, zöld foltokat talált. A marsjáróhoz egyébként egy fúrógép is tartozik, amely lehetővé teszi a csiszolást, faragást az alaposabb vizsgálatok számára.