Hivatalosan is beiktatták III. Károlyt, ezt mondta az első beszédében
II. Erzsébet halála után fia, Károly herceg vette át a trónt.
II. Erzsébet brit királynőt csütörtök este, életének 97., uralkodásának 71. esztendejében érte a halál, a trónt fia, Károly herceg örökölte, aki ezentúl III. Károly néven fog uralkodni.
A 73 esztendő brit uralkodó trónra lépésével a nemzeti himnuszuk is megváltozik, az „Isten óvd a királynőt!”-ből „Isten óvd a királyt!” lett, de a változás érintette a pénzeket is, Vilmos herceg pedig megkapta a wales-i hercegi címet.
A hivatalos beiktatást és bemutatást szombatra tették, bár az új király már péntek este beszédet intézett a néphez, amely keretében közölte: élete hátralévő éveiben ugyanolyan elkötelezettséggel szolgálja nemzeteit, ahogy ezt édesanyja tette.
A Szent Jakab-palotában tartott ünnepség alkalmával II. Erzsébetet halottnak nyilvánították, utána pedig kikiáltották az új királyt: Károly Fülöp Artúr György herceg így hivatalosan is III. Károly király.
Bár egyértelmű volt, hogy II. Erzsébettől Károly örökli a trónt, az Egyesült Királyság trónöröklési törvényei azonban előírják, hogy az uralkodók halála esetén összehívott trónutódlási tanács (Accession Council) kétséget kizáróan megállapítsa az új uralkodó kilétét, és nyilvánosan kihirdesse, hogy ő az Egyesült Királyság egyedüli és törvényes uralkodója.
A formális eljárás lezajlott, II. Károlyt pedig hivatalosan is kikiáltottál az új uralkodónak, aki a Szent Jakab-palotában meg is osztotta a gondolatait:
„Az a legszomorúbb kötelességem, hogy bejelentsem szeretett édesanyám, a királynő halálát.
Tudom, hogy Önök, az egész nemzet – és azt hiszem, mondhatom, az egész világ – milyen mélyen együtt érez velem a mindannyiunkat ért pótolhatatlan veszteség miatt. A legnagyobb vigaszt jelenti számomra, hogy tudom, milyen sokan fejezték ki együttérzésüket húgomnak és testvéreimnek, és hogy ilyen elsöprő szeretet és támogatás övezi egész családunkat veszteségünkben.
Édesanyám mindannyiunknak, mind a családnak, mind pedig ennek az országnak és a nemzetek tágabb családjának, amelynek szintén része része, példát mutatott az élethosszig tartó szeretetből és az önzetlen szolgálatból.
Édesanyám uralkodása páratlan volt időtartamában és odaadásában. Még ha gyászolunk is, hálát adunk ezért a hűséges életért, a leghűségesebbért.
Mélyen tudatában vagyok ennek a nagyszerű örökségnek, valamint az uralkodói feladatoknak és a súlyos felelősségnek, amely most rám szállt. E felelősségek vállalása során arra fogok törekedni, hogy kövessem az alkotmányos kormányzás fenntartásában mutatott inspiráló példát, és törekedni fogok e szigetek népeinek, valamint a Nemzetközösség birodalmainak és területeinek békéjére, harmóniájára és jólétére az egész világon.
Tudom, hogy ebben a célomban támogatni fog a népek szeretete és hűsége, akiknek az uralkodója vagyok, és hogy e feladatok ellátása során a választott parlamentjeik tanácsa fog vezérelni. Mindebben mélységesen bátorít szeretett feleségem állandó támogatása.
Megragadom az alkalmat, hogy megerősítsem készségemet és szándékomat, hogy folytassam azt a hagyományt, hogy az örökös jövedelmeket, beleértve a koronabirtokot is, mindenki javára átadom kormányomnak, cserébe a szuverén támogatásért, amely államfői és nemzetfői hivatali kötelességeimet támogatja.
A rám háruló nehéz feladat elvégzésében pedig, amelynek most szentelem életem hátralévő részét, a mindenható Isten vezetéséért és segítségéért imádkozom” – mondta a király.