Ezek a tünetek jelezhetik előre a hirtelen szívleállást
Az Annals of Internal Medicine folyóiratban megjelent kutatás szerint a hirtelen szívmegállást az esetek több mint felében figyelmeztető jelek előzik meg.
A közhiedelemmel ellentétben a hirtelen szívmegállás nem feltétlenül egy előzmények nélküli esemény. Egy átfogó kutatás során 839 szívmegállást szenvedett páciens esetét vizsgálták, amelyből kiderült, hogy az érintettek 51 százaléka tapasztalt figyelmeztető tüneteket az esemény előtt.
A Cedars-Sinai Heart Institute által vezetett vizsgálat rámutatott, hogy a tünetek az esetek 93 százalékában a szívmegállást megelőző 24 órán belül jelentkeztek. A leggyakoribb előjelek között szerepelt a mellkasi fájdalom, légszomj, szabálytalan szívverés és influenzaszerű tünetek. Dr. Sumeet S. Chugh, a kutatás vezetője szerint ez az eredmény jelentősen átértékeli a „derült égből villámcsapás” jellegű megközelítést.
A kutatás egyik fontos megállapítása, hogy a gyors cselekvés életmentő lehet, ugyanis azon páciensek körében, akik a tünetek észlelésekor azonnal orvosi segítséget kértek, a túlélési arány 32,1 százalék volt, szemben a késlekedők 6 százalékos túlélési esélyével.
Fontos tudni, hogy az orvostudomány megkülönbözteti a hirtelen szívmegállást a szívinfarkustól, hiszen míg az előbbi a szív elektromos rendszerének zavara miatt következik be és azonnali keringésleállást okoz, addig az utóbbi egy artéria elzáródása miatt alakul ki, és nem feltétlenül jár a szív teljes leállásával.
A statisztikák szerint a hirtelen szívmegállás rendkívül magas, 90 százalékos halálozási aránnyal jár, míg a szívinfarktus azonnali halálozási rátája körülbelül 5 százalék. A két állapot azonban összefügghet egymással, mivel a szívinfarktus kiválthat hirtelen szívmegállást is, írja az Egészségkalauz.