Hiperszonikus fegyverrendszert fejleszt a brit kormány, mely válasz lehet ezekre a súlyos háborús és zaklatott időkre.
A londoni védelmi minisztérium vasárnap adott arról tájékoztatást, hogy az új fegyverek hiperszonikus hajtóművének tesztsorozata már véget is ért, amivel megtettek egy újabb nagy lépést előre. A közleményben foglaltak szerint a hajtóműveket a brit kormány mellett működő védelmi, tudományos és technológiai kutatóintézet (DSTL), az amerikai légierő kutatóműhelye (AFRL) és több ipari csoport közös munkával fejlesztette ki.
Hat hét leforgása alatt összesen 233 sikeres próbaüzemnek vetették alá a meghajtórendszert az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Virginia állambeli Langley tesztközpontjában. Az adatok szerint többezer kilométer/óra sebesség elérésére képesek a hiperszonikus hajtóműve, amiket manőverező robotrepülőgépekre szerelik majd fel.
Az első bemutatópéldányokra azonban még várnunk kell, a céldátum 2030. A tárca tájékoztatása nem tér ki a fejlesztési költségekre. Keir Starmer brit miniszterelnök azonban nemrégiben bejelentette, hogy Nagy-Britannia védelmi kiadásai 2027-re elérik a hazai össztermék (GDP) 2,5 százalékát, a távlati cél pedig az, hogy a következő parlament mandátumának idején, vagyis 2029 után 3 százalékra emelkedjen tovább a GDP-arányos brit védelmi költségvetés.
Starmer szerint a védelmi kiadások emelése azt jelenti, hogy a brit kormány 2027-től a jelenlegi éves kiadásoknál 13,4 milliárd fonttal (6405 milliárd forinttal) többet fordít a védelmi költségvetésre.
NE HAGYD KI
Liner/MTI