Hiába az átoltottság, egyre nő a szamárköhögéses esetek száma
A magas átoltottság ellenére is növekvő trend figyelhető meg a szamárköhögéses esetek számát illetően.
Az elmúlt hetekben Magyarországon is jelentősen megnövekedett a szamárköhögéses esetek száma. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) adatai szerint 2024. július 1-7. között tizenhét új esetet jelentettek, amelyből négyet már laboratóriumi vizsgálat is megerősített. Az év első 25 hetében összesen 96 megbetegedést regisztráltak, számolt be róla a Telex.
A szamárköhögés, más néven pertussis, egy potenciálisan súlyos bakteriális fertőzés, amely különösen veszélyes lehet a csecsemőkre. A betegség jellemzően hosszan tartó, intenzív köhögési rohamokkal jár, súlyos esetben pedig akár halált is okozhat.
Magyarországon a szamárköhögés elleni védőoltás kötelező, az átoltottság pedig meghaladja a 95 százalékot, ám ennek ellenére az esetszámok növekedése figyelhető meg, ami részben a jelenleg használt vakcina sajátosságaival magyarázható.
Rósa Ágnes, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének alelnöke elmondta: „A jelenleg alkalmazott sejtmentes vakcina kevesebb oltási reakciót okoz, de hatékonysága gyorsabban csökken, mint a korábban használt teljes sejtes oltóanyagé.”
Az új típusú vakcina hatása jellemzően négy-öt év után kezd el csökkenni, ami megmagyarázhatja a felnőttkori megbetegedések számának növekedését. Az NNGYK becslése szerint a felnőtt lakosság mintegy 85 százaléka lehet fogékony a fertőzésre.
A helyzetet súlyosbítja, hogy a koronavírus-járvány idején bevezetett óvintézkedések miatt az emberek ritkábban találkoztak a kórokozóval, így a természetes úton szerzett védettség megerősítése is elmaradt.
Szakértők szerint a felnőttkori emlékeztető oltások is rendkívül fontosak lennének, különösen azoknál, akik csecsemőkkel vagy idősekkel élnek egy háztartásban, ám ennek kivitelezése kissé problémás, ugyanis Magyarországon jelenleg hiánycikk a felnőtteknek szánt oltóanyag.
A betegség tünetei között szerepel az elhúzódó, éjszaka erősödő köhögés, amely idővel görcsössé válhat, illetve a jellegzetes „szamárbőgésszerű” hang, amely a köhögési rohamok végén jelentkezik.