Az utakon nagy volt a torlódás, mindenki látni akarta a különleges kitörést.
Úgy tűnik, április 1. a vulkánok napja volt: a hawaii Kilauea vulkáni területen, a Halema’uma’u kráterben ismét lávaszökőkút csapott a magasba, eközben Izlandon pedig egy rövid ideig tartó, de nem kis veszélyt jelentő kitörés történt. A magma itt Grindavík városa mellett tört a felszínre, de a hatóságok már ezt megelőzően intézkedéseket tettek.
Időben megkezdték a terület evakuálását, beleértve a világszerte ismert Kék Lagúna geotermikus fürdő és a mellette működő ötcsillagos szálloda vendégeinek biztonságos helyre szállítását. A legutóbbi esemény a tizenegyedik vulkánkitörés volt azóta, hogy 2021-ben megkezdődött az új kitörési ciklus a Reykjavíktól délnyugatra elhelyezkedő félszigeten.
Hawaiin pedig a vulkáni aktivitás 12 órán át tartó, lávafröccskölő bemelegítéssel kezdődött, ám később az északi kráterből lávaszökőkút kezdett a magasba emelkedni. Erről Dr. Harangi Szabolcs geológus-vulkanológus professzor, az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézetének vezetője beszélt a 24.hu-nak.
Ennek magassága hamarosan megközelítette a 300 métert, vagyis nagyjából az Eiffel-torony méretével egyezett meg – emelte ki. Mindeközben napi 50 ezer tonna kén-dioxid került a levegőbe, ami erőteljes vulkáni szmogot, azaz vogot alakított ki a környéken. Az utakon ismét hatalmas torlódások jelentkeztek, ugyanis a különleges kitörést mindenki látni szerette volna. A lávaszökőkút a szokásosnál tovább tartott, közel 24 órán keresztül folyamatosan zajlott.
NE HAGYD KI
Kilauea as the sun set in Hawaii a few hours ago.
What an incredible sight 😍
This is Kilauea’s 16th episode of the ongoing eruption. pic.twitter.com/hgB5yTxfZs
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) April 2, 2025