Hatvanmillió hordónyi tartalék felszabadításával nyomnák lejjebb az olajárat
A lépést nemzetközi egyezményben határozták meg, és az orosz-ukrán háborúval indokolják.
A Nemzetközi Energiaügynökség mind a 31 tagországa megállapodott abban, hogy 60 millió hordó olajat szabadítanak fel stratégiai tartalékaikból – közölte kedden a szervezet.
Csak az Egyesült Államok mintegy 30 millió hordóval járul hozzá a kezdeményezéshez, az USA célja, hogy határozott üzenetet küldjenek az olajpiacnak azzal kapcsolatosan, hogy nem lesz ellátási hiány az oroszok ukrajnai invázióját követően.
A szervezet elnöke, Jennifer Granholm kiemelte, hogy a döntés tükrözi a közös elkötelezettséget a háború miatt bekövetkezett piaci bizonytalanság csökkentése, és a lehetséges ellátási problémák elkerülése iránt. Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden garantálta, hogy szükség esetén kész további segítséget nyújtani.
Oroszország a harmadik legnagyobb olajtermelőként kiemelkedő szerepet játszik a globális energiapiacokon. Napi 5 millió hordó nyersolaj exportja a globális olajkereskedelem mintegy 12%-át teszi ki. Ennek mintegy 60%-a Európába, további 20%-a pedig Kínába megy.
Az amerikai és európai szankciók eddig nem érintették az olajexportot- és importot, azonban az energiapiacokon kialakuló feszültség az árak ugrásszerű növekedéséhez vezetett, ami tovább táplálja az amúgy is magas inflációt.
Az 1974-es arab olajembargó óta ez mindössze a negyedik olyan alkalom volt, amikor igénybe vették a tartalékokat, legutóbb épp novemberben volt szükség rá, akkor 50 millió hordónyit szabadítottak fel belőle, azonban az intézkedéseknek csak múló hatása volt.
A Nemzetközi Energiaügynökség elnöke szerint a megújuló energiába kell befektetni, hogy tartósan csökkenteni lehessen az orosz olajtól és földgáztól való függőséget – írta meg az AP News.