Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hatékonyabb a férfiaknál a Pfizer és a Moderna oltóanyaga

A hírvivő RNS vagy mRNS technikán alapuló vakcinák, mint a Pfizer-BioNTech és a Moderna koronavírus elleni oltóanyagai hatékonyabbak lehetnek a férfiak esetében, mint a nőknél.

...svg content...Fotó: Egy férfit beoltani készülnek a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina első adagjával a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház oltópontján 2021. május 3-án. MTI/Krizsán Csaba
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

A MedicalXpress szerint Morteza Mahmoudi, a Michigani Állami Egyetem kutatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a Moderna és a Pfizer-BioNTech által fejlesztett vakcinák hajszálnyit jobban működnek a férfiak szervezetében, mint a nőkében. 

Mindkét oltóanyag nanorészecskék segítségével juttatja el az immunrendszerünk sejtjeinknek az aktív hatóanyagokat. Mahmoudi évek óta tartó munkája során azt kutatja, hogy hogyan és miért hat különbözően a nemekre a technológia.  Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A Johnson & Johnson egydózisú Janssen vakcinája nem mRNS technikát használ, hanem adenovírussal immunizálja a szervezetet, mégis felmerültek nemi alapú különbségek a hatásaival kapcsolatban. A J & J oltóanyaga ritka, vérrögképződéssel járó mellékhatása ugyanis gyakrabban előfordul nőknél, mint a férfiaknál.

“Megfigyelés alatt kell tartanunk ezeket a nemi különbségeket, és jelentenünk kell azokat mind a tudományos közösség, mind a nyilvánosság számára” – jelentette ki szakember. Mahmoudi szerint ez különösen fontos lehet a jövőbeli fenyegetésekre való felkészülésben, hiszen segíthet a stratégiák kidolgozásában. 

A stratégiák kidolgozásához a kutatóknak meg kell érteniük, hogy miért reagálnak különbözően a nemek a nanorészecskéket alkalmazó gyógyszerekre – hívta fel rá a figyelmet Mohmoudi. 

A szakértő szerint előfordulhat, hogy a kutatók gyakran nem rendelkeznek elegendő forrással ahhoz, hogy mind női, mind férfi mintákon elvégezzék a kísérleteiket, mégis úgy reprezentálják az eredményeiket, mintha azok mindkét nem számára érvényesek lennének. 

Ennek megakadályozására Mahmoudi arra sürgeti a tudósokat, hogy átláthatóbban közöljék az eredményeiket, és azt, hogy a tanulmányaik és kutatásaik milyen nemi alapú korlátokkal rendelkeznek. 

A vakcinák hatékonysága ugyan csupán hajszálnyi eltérést mutat a nemek között, mégis mérhető. A Moderna koronavírus elleni védőoltása 95.4 százalékos hatékonysággal akadályozza meg a férfiaknál a Covid-19 kialakulását a klinikai tesztek eredményei szerint, ez a nőknél 93.1 százalék. Ugyanez a Pfizer-BioNTech esetében férfiaknál 96.4 százalék, nőknél 93.7 százalék.