A határtól pár kilométerre élő dél-koreaiakat nem hatja meg a feszültség
Meglepő, de a két Korea közötti határ dél-koreai felén élőket nem különösebben mozgatja meg, hogy országuk és Észak-Korea között mára tapinthatóvá vált a feszültség, a határon pedig növekvő katonai készültség van.
A katonai készültség a Koreai-félszigeten 2017 óta a legmagasabb szintre emelkedett, miután a közelmúltban Észak-Korea és Dél-Korea rakétakilövéses adok-kapokba kezdett, egyelőre azonban szerencsére nem egymás területét célozzák.
A dél-koreai katonák rohamfelszerelésben és állig felfegyverkezve ellenőrzik és vizsgálják az ellenőrzőpontokon a Gyodong-szigetre belépni kívánó emberek személyi okmányait: Észak-Korea mindössze két kilométerre van az ellenőrzőponttól, így csupán egy vízfelület választja el egymástól a két országot.
Annak ellenére, hogy a közelmúltban Észak-Korea több rakétakilövést is végrehajtott, a határ közelében élő dél-koreaiak meglepő nyugalommal élik mindennapjaikat, sőt: egyesek még a határon felállított szögesdrótot is eltávolítanák.
Fokozott katonai jelenlét, növekvő feszültség
A dél-koreaiak annak ellenére is nyugodtak, hogy a két fél hétfőn figyelmeztető lövéseket váltott a nyugat partoknál, azzal vádolva egymást, hogy megsértették a tengeri határokat. A legutóbbi tűzpárbajra pedig épp akkor került sor, amikor ténylegesen elmérgesedett a helyzet a két fél között, és Észak-Korea az idei évben a hetedik nukleáris rakétakísérletére készül.
Szerdán az egyre növekvő feszültségre reagálva az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea is figyelmeztetett, egy észak-koreai nukleáris kísérlet „példátlan válaszlépéseket vonna maga után”. A három ország képviselői Tokióban ültek össze egy tanácskozásra, majd a külügyminiszter-helyettesek kijelentették, fokozni fogják az elrettentő erők jelenlétét a térségben.
Elemzők szerint fennáll a veszélye annak, hogy egy újabb atomkísérlet előremozdítaná Phenjan képességeit a taktikai fegyverek kifejlesztésére vonatkozóan, ez pedig kétségkívül a jelenleginél is komolyabb veszélynek tenné ki Dél-Koreát.
A fegyveres erők készülnek, a lakosok feloldanák a korlátozásokat
Gyodong szigetén a lakosok azonban úgy tűnik, egészen másképp látják a helyzetet és ha lehetőségük adódna rá, több korlátozást is feloldanának. A koreai háború 1953-as befejezését követően a szögesdróttal elzárt területet a polgári ellenőrzőpont részeként jelölték ki, mely a civilek számára tiltott terület.
Noha korábban a két Koreát elválasztó határ mindkét oldalán hangszórókból harsogták a propagandát, végül 2018-ban annyiban sikerült megállapodnia a két félnek, hogy lekapcsolják azokat, és felhagynak az egymás elleni ellenséges viselkedéssel.
A helyiek azonban még a szögesdrótot is eltávolítanák az ellenőrzőpontról, mivel meglátásuk szerint az korlátozza őket mozgásukban, és hátráltatja a főként a turizmus által vezérelt gazdaságot. Hwang Kyo-Ik, a sziget vezető tisztviselője a CNA-nak nyilatkozva úgy fogalmazott, a szigetre érkező turisták és lakosok egyaránt kényelmetlenül érzik magukat, mivel minden oldalról el vannak kerítve.