Hatalmas változás jön a felvételiknél, mutatjuk a részleteket
A változás azokat érinti, akik a 2023. szeptemberében induló képzésekre kívánnak jelentkezni, ezentúl ugyanis kizárólag ügyfélkapuval lehet majd hitelesíteni az E-felvételiben leadott jelentkezést.
A Napi szúrta ki, hogy a felvi.hu egy újabb változást jelentett be a felsőoktatási felvételi eljárások kapcsán: a 2023 szeptemberében induló képzésekre ugyanis a felvételizők kizárólag az Ügyfélkapuval hitelesíthetik majd az E-felvételiben leadott jelentkezésüket.
Ezzel pedig nem csupán a pontszámítás változik a jövőben, de a jelentkezés egyik legfontosabb eleme is. A 2023-as általános eljárás közlésük szerint ugyanis teljes mértékben elektronikus lesz:
- kizárólag Ügyfélkapuval lehet hitelesíteni, megszűnik a hitelesítő adatlap postai beküldése;
- a szükséges dokumentumokat szintén kizárólag elektronikus úton lehet benyújtani, tehát már nem lehet postán küldeni, az E-felvételiben kell feltölteni.
Mindez azt jelenti, hogy az, aki jelentkezni akar a 2023 szeptemberében induló képzésekre, mindenképpen rendelkeznie kell ügyfélkapus regisztrációval. A keresztféléves eljárás esetében, vagyis a 2023 januárjában induló képzésekre jelentkezőket ez a változás ugyan nem érinti, ám érdemes nekik is Ügyfélkaput nyitniuk a jövőbeli könnyebb ügyintézés érdekében.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, jelentős változások lépnek életbe a felsőoktatási felvételik kapcsán: a Kulturális és Innovációs Minisztérium közlése szerint ezentúl a felsőoktatási intézmény az 500 pontos felvételi rendszeren belül maga dönthet majd 100 pontról, valamint az érettségi pontszámítás során figyelembe vehető érettségi tárgyakról és ezek szintjéről, azaz arról, hogy mely esetekben szükséges emelt, vagy középszintű érettségi.
Kiemelték, hogy a változtatások ellenére a felvételi rendszer továbbra is megőrzi a központi lebonyolítás transzparenciáját és kiszámíthatóságát. A kormány döntése szerint továbbra is hat helyre lehet majd jelentkezni, a 100 intézményi ponton felül 100 pont jár a középiskolai tanulmányi eredményekért és 300 pont az érettségi eredményekért.
Arról is döntés született, hogy a kormány kivezeti a kötelező nyelvvizsga rendszert, ezzel egy “régóta feszítő problémát kezelve”. Ennek okán pedig a jövőben a kötelező nyelvvizsga-kötelezettség helyett, a képzés során kell az egyetemeknek biztosítania a megfelelő nyelvi kompetenciákat.
A minisztérium közlése szerint a változás következtében a nyelvvizsgáztatás és nyelvoktatás területén is nő a felsőoktatási intézmények autonómiája, ugyanakkor gondoskodniuk kell arról, hogy hallgatóik rendelkezzenek az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegennyelvi ismeretekkel. Rendkívül fontos, hogy a képzésüket 2024 szeptemberében kezdők már az új szabályok szerint kerülhetnek be a felsőoktatásba.