Hatalmas felvásárlások indultak el az elmúlt hét jó hírei hatására
Rég látott szintekre ugrottak az elmúlt napokban a vállalati felvásárlások, amelyek jelentősen visszaestek a koronavírus-járvány hatására, ám a sikeresnek tűnő vakcina híre és az amerikai elnökválasztás is kimenetele megváltoztatta a piaci folyamatokat.
Rég látott szintekre ugrottak az elmúlt napokban a vállalati felvásárlások, amelyek jelentősen visszaestek a koronavírus-járvány hatására, ám a sikeresnek tűnő vakcina híre és az amerikai elnökválasztás is kimenetele megváltoztatta a piaci folyamatokat.
Az elmúlt napokban kis túlzással több komolyabb egyesülési és felvásárlási tranzakciót (M&A – merger and acquisition) jelentettek be, mint előtte hónapokig – fogalmazott az Mfor. A gazdasági lap a szakértőkre támaszkodva úgy fogalmaz, hogy a koronavírus-vakcina kapcsán érkezett pozitív hírek, és az amerikai elnökválasztás kimenetele az, amely ezt a folyamatot beindította.
E két hír együttes hatása pedig ahhoz vezetett, hogy egyre többen vizsgálták meg a lehetőségeket a potenciális egyesülési és felvásárlási tranzakciók kapcsán, amely a hétfői napon egészen magas számban nyilvánult meg, ugyanis közel 40 milliárd dollár értékű, ilyen jellegű ügyletet kötöttek meg azon a napon.
A szakértők úgy vélik, közrejátszik ebben az is, hogy rég nem látott „likviditási bőség” van, vagyis meglehetősen nagy a készpénz állománya az egyes piaci szereplőknél, aminek köszönhetően olcsón hitelhez lehet jutni, és mivel enyhültek a bizonytalanságok, ezért a készpénzállományt is elkezdik rövidesen csökkenteni.
Ahogyan a lap is írja, az első nagyobb hír már hét elején érkezett, amikor mindenki legnagyobb meglepetésére a spanyol BBVA pénzügyi csoport egyezett meg a PNC Financial Services Grouppal, hogy átadják az amerikai üzletágukat, ami azért keltett ekkora meglepődést, mert a 2008-as hitelválság óta ez az amerikai bankszektor második legnagyobb ügylete.
További érdekessége az üzletnek, hogy a mérlegfőösszeget tekintve az ötödik legnagyobb amerikai bank lehet a frissen átadott érdekeltség, és gyakorlatilag az egész országban jelen lesz, mivel az Egyesült Államok 30 legfontosabb piacából 29-ben érdekelt.
Kötöttek ezen felül egy 9.1 milliárd dolláros készpénzügyletet is, amelynek kereteiben a Home Depot egyesült a korábbi leányvállalatával, a HD Supply-vel. A lap megjegyzi, hogy a Home Depot a koronavírus-járvány egyik nagy győztese volt, hiszen a home office-ra berendezkedők közül sokan vásároltak be a bútorok kereskedelmével foglalkozó üzletben.
Egy másik, még kiemelendő M&A ügylet volt, hogy az arannyal foglalkozó kanadai Endeavour Gold egyesült az egyik legnagyobb riválisával, a Teranga Golddal, méghozzá egy 1.86 milliárd dolláros részvényügylet kereteiben.