Figyelem, három hazai strandon nem biztonságos a fürdőzés
Ha kifogásolt vagy nem ellenőrzött vízminőségű fürdőhelyeken strandolunk, elsősorban hányásos, hasmenéses megbetegedés, szem- vagy fülgyulladás jelentkezhet, vagyis abszolút nem éri meg kockáztatni.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) 2022. évi értékelése szerint a hazai szabadvízi fürdőhelyek (összesen 279) 94%-a kapott jó (58) vagy kiváló (176) besorolást, továbbá 11 tűrhető minősítést.
Ez azt jelenti, hogy folyamatosan csökken a kifogásolt vízminőségű strandok száma, s az elmúlt évben összesen 3 természetes fürdővíz esett ebbe a kategóriába, mégpedig a makói Maros Kalandpart, a soltvadkerti Vadkerti tófürdő és a tiszakécskei Tisza-parti strand.
De arra is felhívták a figyelmet, hogy az idegenforgalmi szempontból kiemelt jelentőségű tavaink (Balaton, Tisza-tó, Velencei-tó) mellett található természetes fürdőhelyek zöme továbbra is kiváló besorolású – írta a termalonline.hu.
A fürdőzés csak kijelölt fürdőhelyeken biztonságos
A nem besorolható 31 fürdővíz egy része nem üzemelt a tavalyi szezonban (pl. építési munkálatok miatt), de többségük (68%) olyan új strand, amely még nem rendelkezik a minősítéshez szükséges teljes adatsorral. Az ellenőrzés azonban ezeken a fürdőhelyeken is folyamatos.
Az Európai Unió jelentése szerint Albánia és Svájc közel 22 ezer fürdőhelyének vízminősége 85,6%-ban kiváló, de ez Horvátország, Görögország, Ciprus és Málta tengerpartjai, valamint Ausztria szabadvizei esetében is igaznak bizonyult többségében (94%).
Mindemellett arról is szót ejtettek, hogy a fürdőzés csak kijelölt fürdőhelyeken biztonságos, ha pedig kifogásolt vagy nem ellenőrzött vízminőségű fürdőhelyeken strandolunk, elsősorban hányásos, hasmenéses megbetegedés, szem- vagy fülgyulladás jelentkezhet.