Harmincegyen vesztették életüket a véres határkonfliktusban
Rendkívül súlyos összecsapások történtek Kirgizisztán és Tádzsikisztán határán, amelynek következtében legalább 31 fő életét vesztette.
Jelentős feszültség ütötte fel a fejét a két volt szovjet tagállam határvidékén, melynek megoldására a két ország vezetője is találkozott – írja az Al Jazeera. Kirgizisztán szerint legalább 31 halálos áldozat van, míg Tádzsikisztán nem adott ki erről hivatalos tájékoztatást.
A két ország határán nem ritka, hogy összecsapnak a környékben lakók, főként a termőföld és a víz miatt, amelybe általában a határőrök is belekeverednek. A két ország hadserege között csütörtökön kitört lövöldözés azonban az elmúlt évek legsúlyosabb konfliktusa volt.
A régióban sokan tartanak tőle, hogy ez egy szélesebb konfliktussá eszkalálódhat, ezért a két vezető pénteken találkozott annak reményében, hogy megoldják a konfliktust. Mint kiderült, a csütörtöki konfliktus egy folyón található, stratégiailag fontos infrastruktúra miatt tört ki.
Sadyr Japarov kirgiz elnök és Emomali Rahmon tádzsik elnök telefonbeszélgetésben próbálta meg nyugtatni a kedélyeket, Japarov sajtószolgálata pedig később bejelentette, hogy a két fél május második felében fog személyesen találkozni.
A két vezető kijelentette, hogy békésen kívánják megoldani a konfliktust és mindenképpen be akarják tartatni az elrendelt tűzszünetet. A Kirgizisztán délnyugati határán fekvő Batken régió hatóságai azonban arról adtak hírt, hogy még lehet hallani lövöldözésekről a környéken.
A kirgiz hatóságok beszámolója szerint legalább 10 ezer embert evakuálták a tádzsik határon, főként azokban a régiókban, ahol a legsúlyosabbnak ítélték meg a konfliktust. Nem csak emberáldozat volt, a határvidékén többek között több lakóházat, boltot és még egy kaszinót is felgyújtottak.