Harmadik évfordulóját ünnepli a TramTrain, mely idén már csak 15-ször balesetezett
Sőt, még az összeomló vasúti közlekedést is lekörözi, ugyanis a vonatokkal ellentétben a a TramTrain-járatok pontossága szinte felfoghatatlan, 98,5 százalék!
A MÁV egy friss közleményében hívta fel a figyelmet arra, hogy 2021. november 29-én indult útjára az ország első vasútvillamosa Hódmezővásárhely és Szeged között, mely mára a dél-alföldi közlekedés meghatározó elemévé vált. Az úttörő közlekedési fejlesztés gyorsan népszerű lett, s az utasok azóta is előszeretettel választják: egy átlagos munkanapon mintegy 4600 utazást bonyolítanak le a TramTrain-járatokon.
Három év alatt a TramTrain több mint 2,6 millió kilométert tett meg, mely körülbelül hétszerese a Föld és a Hold közötti távolságnak. A legnagyobb futásteljesítményt elérő jármű önmagában is meghaladta a 285 ezer kilométert. A menetrend szerinti közlekedés is kiemelkedő: az elmúlt évben a járatok pontossága 98,5 százalékos volt, ami még nyugat-európai vasútvonalakon is kiváló eredménynek számít.
A rendszer működtetésében mintegy 100 MÁV-munkatárs vesz részt, köztük közel 70 járművezető: az utasok női vezetőkkel is találkozhatnak. Az üzemeltetéshez kapcsolódóan 2022-ben adták át a Szeged-Rendező állomáson épült karbantartó bázist, idén nyáron pedig elkészült a padlóalatti eszterga berendezés, mely lehetővé teszi a járművek kerekeinek helyszíni karbantartását, ezzel jelentősen csökkentve a forgalomból kieső időt.
Egyre kevesebb a baleset
A MÁV hangsúlyozta, noha a TramTrain már három éve része a dél-alföldi közlekedésnek, a figyelmetlen gépjárművezetők gyakran okoznak baleseteket: az elmúlt három évben 69 esetben ütközött közúti jármű a vasútvillamossal, legtöbbször Szegeden, különösen a Boldogasszony sugárúton. A balesetek száma azonban csökkenő tendenciát mutat: míg 2022-ben 28 ilyen eset történt, idén ez a szám eddig 15-re csökkent.
A MÁV arra kéri az autósokat, hogy ne vezessenek rutinból, és különösen figyeljenek a vasútvillamos útvonalán, például körforgalmakban és szűk utcákban. Az ütközések megelőzésére a MÁV-START videós útmutatót is készített a TramTrain-re vonatkozó KRESZ-szabályokról:
A TramTrain a közösségi közlekedés részeként országbérlettel és Csongrád-Csanád vármegyei bérlettel is igénybe vehető. Ezek az országos és vármegyei bérletek helyi jegyekkel is kombinálhatók, például a szegedi közösségi közlekedésre érvényes bérletekkel. A jegyek és bérletek számos helyen megvásárolhatók, például a MÁV applikációban, online a jegy.mav.hu oldalon, vagy a vasútállomások és megállók automatáiban.