Hangpróba a Ferrari legismertebb F1-es motorjaival (videó)
Hosszú múltra tekint vissza a Ferrari a motorsport csúcskategóriájának számító Forma-1 világában. A maranellói gyártó a kezdetek óta jelen van a szériában, és rengeteg sikernek örvendhettek.
A Forma-1-ben általánosságban véve két döntő terület van, amin egy adott bajnoki autó sikere múlhat: milyen a kasztni, és milyen a motor. Mind a két tekintetben saját gyártású termékkel dolgozik mára a Ferrari, ebben többször sikeres is volt.
A motor szempontjából különböző korszakokra bontható az F1: a korai időszakban, egészen a késő 80-as évekig gyakran változtattak a motorszabályokon, de alapvetően a V12-esek dominálták ezt az időszakot. A 12 hengeres erőforrásokról 1995-ben mondtak le véglegesen, pont a Ferrari volt az utolsó, amely a V10-esekre váltott, mert végül ők is felismerték a V12-es hibáit, vagyis azt, hogy nagyon nehezek és sokat fogyasztanak.
A V10-es éra végül a Ferrari történetének egyik legsikeresebb korszaka lett, ugyanis hat konstruktőri címet zsebeltek be, valamint Michael Schumacher a 7 VB-címéből 5-öt az olasz gárdával szerzett meg. Egészen 2006-ig tartott a V10-es korszak, amikor is V8-asokra váltottak.
A V8-as időszakban már látszódott a Ferrari megtorpanása, de egy utolsó nagy hajrát még tudtak menni: a jelenlegi utolsó VB-címüket 2007-ben szerezték meg Kimi Raikkönennel a volán mögött, ám Felipe Massa is nagyon közel járt hozzá rá egy évvel. Ebben a két esztendőben viszont begyűjtötték a konstruktőri bajnoki címet.
A következő nagy váltás 2014-ben következett be, amikor a Forma-1 V6-os turbómotorokra váltott. A Ferrari szempontjából eddig nem túl eseménydús ez az időszak, voltak természetesen megvillanásaik, és számos futamgyőzelmük, de még nem érkezett el a nagy áttörés, így még nem tudták megtörni a Mercedes dominanciáját.
Az alábbi videón az előbb ismertetett korszakok motorjait gurítják ki a legendás monzai pályára. A nosztalgia érzése is könnyen elkaphat bennünket, amennyiben a több generáció közül valamelyik közelebb áll a szívünkhöz. Nem maradt tehát más, csak hátradőlni, és hallgatni, ahogyan felbőgnek a pályán ezek az ikonikus masinák.
Legutóbbi cikkünkben a régmúlt F1-es autóinak motorhangjait helyeztük előtérbe: