Hamis kézfertőtlenítőket áruló banda bukott le Budapesten, több milliós az okozott kár
A koronavírus-járvány miatt megnőtt a kereslet bizonyos termékek iránt, fokozottan igaz ez a kézfertőtlenítőszerekre. Egy négyfős banda ezt használta ki, mikor úgy döntött, vodkából készült hamisítványokat kezd árulni.
A járványhelyzet miatt keresetté váltak a kézfertőtlenítő termékek, ezzel élt vissza egy férfi és nő Budapesten, akik családtagjaikat is bevonták a hamis termékek gyártásába. Összesen 7 embert vertek át, az okozott kár pedig több mint 28 millió forint.
Az 54 éves férfi és 49 éves nő 2017 végén ismerkedtek meg, a férfi horgászcsalik előállításával foglalkozó vállalatot vezetett, a nő pedig egy másik cég ügyvezetője volt. Miután az üzlettársak között bizalmi viszony alakult ki, 2020 elején úgy döntöttek, a pandémiát kihasználva hatósági engedély nélkül, nagy tételben kézfertőtlenítőt kezdenek gyártani a férfi X. kerületi házában.
A termék előállításához gyógyszertári alkohol helyett vodkát használtak, a matricán pedig hamis adatok szerepeltek az összetevőkre és bakteriális hatásra vonatkozóan. Azt állították például, hogy a kézfertőtlenítő 96 százalékos gyógyszertári alkoholt tartalmaz, illetve az ÁNTSZ által ajánlott összetevők alapján készült.
Mivel a járvány miatt sokan kerestek hatékony fertőtlenítőszert, az előállított termék sokakat megtévesztett, akik abban a hitben használták a vásárolt kézfertőtlenítőt, hogy megvédi őket a koronavírus fertőzéstől.
Ahogyan az Origo is beszámolt róla, összesen 7 embert károsítottak meg az ügy során, egyikük majdnem 13 000 darab terméket vett többféle kiszerelésben, amelynek értéke közel 20 millió forint. A többi áldozat körülbelül 8 millió forint értékben vásárolt közel 4 500 darab fertőtlenítőt.
Az 54 éves férfi és 20 éves lánya, valamint a 47 nő és 53 éves élettársa ellen csalás vádja miatt indult eljárás, az ügyészség börtönbüntetés és pénzbüntetés kiszabását javasolta a bűnbanda minden tagjára.