Halálos ítélettel zárult Indonéziában az „évszázad pere”
Indonézia joggal minősíti az „évszázad perének” azt a gyilkossági ügyet, melyben egy volt kétcsillagos rendőrtábornok, egyben a belügyi hivatal volt vezetője meggyilkolta segédtisztjét.
Az Al Jazeera jelentése szerint Ferdy Sambót, az indonéz belügyi hivatal volt vezetőjét, kétcsillagos rendőrtábornokot hétfőn Wahyu Imam Santoso főbíró halálbüntetésre ítélte segédtisztje, Nofriansyah Yosua Hutabarat meggyilkolásáért.
Az ügy azért kapott ilyen hatalmas nyilvánosságot, mivel igen széles körben merült fel az a kérdés a gyilkosság kapcsán, hogy mennyire felelősségre vonható az indonéz rendőrség. Santoso bíró a zsúfolásig megtelt dél-jakartai tárgyalóteremben tapsvihar közepette hirdette ki az ítéletet, majd úgy fogalmazott:
Kegyetlen és előre kitervelt volt a gyilkosság
A négy órán át tartó ítélethirdetés során kiderült, hogy Sambo előre kitervelte Hutabarat meggyilkolását, sőt, masszív erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy minden egyes bizonyítékot, köztük a videófelvételeket is megsemmisítse. Sambo először arra utasította egyik beosztottját, Richard Eliezer Pudihang Lumiut, hogy 2022. július 8-án Sambo jakartai otthonában lője le a 27 éves Hutabaratot.
A férfi ezt követően maga is fekete kesztyűt húzott, és további lövéseket adott le az akkor már halott Hutabaratra. Az ügy már hónapok óta foglalkoztatja az indonéz lakosságot, a bírósági eljárás során pedig a bíró megkövetelte, hogy ritkán látott alapossággal vizsgálják a rendőrséget.
Noha az ügyészség csak életfogytiglani börtönbüntetést kért, állítva, hogy Hutabarat és Sambo felesége, Putri Candrawathi közötti viszony alapozta meg a gyilkosság indítékát, Hutabarat családja rámutatott, mindez valótlan, hiszen Hutabarat egy elkötelezett és komoly kapcsolatban élt.
Sambo halálra ítélésekor Santoso főbíró hangsúlyozta, a súlyosbító tényezők között – amik a halálos ítélethez vezettek – szerepel az a tény, hogy Sambo megölte saját segédtisztjét, és mérhetetlen fájdalmat okozott Hutabarat családjának. Hozzátette, Sambo tettei a közösségben is károkat okoztak, és a bűnüldöző szervek megítélésén is jelentősen rontottak. Santoso szerint nem voltak enyhítő tényezők, sőt, megjegyezte, Sambo egyáltalán nem tanúsított megbánást szörnyű tette miatt.