Hátborzongató felfedezést tettek a Szaturnusz Halálcsillagra hasonlító holdjáról
A Naprendszer második legnagyobb bolygója körül keringő Mimas hold a legújabb tanulmány alapján több lehet, mint egy szimpla jeges égitest.
Alyssa Rhoden bolygókutató a Mashable magazinnak adott interjújában elmondta, az Enceladus és Europa holdak mögött vannak bizonyított természeti mozgatórugók, azonban a Mimasnal éppen az ellenkezőjét fedezték fel.
Kollégáival együtt Rhoden új tanulmányt publikált, amelyben kiszúrták, hogy a vizsgált hold valójában tengerekben és óceánokban dúskálhat.
Korábban a Szaturnusz legnagyobb holdjának számító Enceladuson bukkantak rá metánból álló gejzírekre, így talán nem túlságosan meglepő, hogy a Mimason is élet jelenlétére utaló körülmények lehetnek.
Kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy akár víz is kialakulhatott a Mimason – elméleteiket arra alapozzák, hogy a hold keringése a Szaturnusz körül mindössze 22 óra 36 percig tart, ami tökéletes ahhoz, hogy létrehozza az úgynevezett „árapály-fűtés” folyamatát, mely során folyékony halmazállapotú csapadék keletkezhet.
Rhoden és csapata már korábban észrevettek apró imbolygásokat a Mimas Szaturnusz körüli pályáján, amelyekből arra következtettek, hogy az égitest belsejében a vastag jégtakaró alatt folyékony anyagok lehetnek. Ez arra késztette a tudósokat, hogy megkérdőjelezzék, vajon az árapály-fűtés képes lehetett-e elég jeget megolvasztani a Mimas belsejében ahhoz, hogy tenger jöjjön létre.
Bár Rhoden és csapata nem garantálja, hogy a Mimason létezhetnek óceánok, azt mondják, hogy a lehetőség adott. Ez azt jelenti, hogy ezen a furcsa objektumon is kialakulhatott az élet? A választ erre a kérdésre csak akkor kaphatunk, ha az elkövetkező évtizedekben űrszondát küldünk a Szaturnusz távoli holdjaira.