Halálbüntetést kaphatnak az iráni nők, ha nem megfelelően öltözködnek
Emellett pénzbírsággal, korbácsolással és börtönbüntetéssel is sújthatják a szabályszegőket.
Az iráni nők 15 év börtönre vagy akár halálbüntetésre is számíthatnak, ha szembeszállnak az új, öltözködésüket és viselkedésüket szabályozó, a teheráni szóhasználat szerint erkölcsi törvényekkel – derül ki a beszámolóból. Az iráni hatóságok a hónap elején fogadták el az új szabályokat, melyek a héten lépnek hatályba.
A 444.hu a The Guardian beszámolójára hivatkozva azt írja, a „tisztaság és a hidzsáb kultúráját” népszerűsítő új törvények súlyos büntetésekkel sújtják azokat, akiket „a meztelenség, az illetlenség, a feddhetetlenség vagy a nem megfelelő öltözködés népszerűsítésén” kapnak. A büntetések közül a „legenyhébb” egy pénzbírság (átszámolva több mint 6 millió forint).
A többi büntetési tétel a korbácsolás, valamint a visszaeső elkövetőkre kiszabható 5-15 év börtönbüntetés, de ha a hatóságok úgy találják, hogy a magatartásuk rendbontásnak minősül, az iráni iszlám büntető törvénykönyv 296. cikke alapján halálbüntetést is kaphat az érintettek – emelik ki a cikkben.
Az Amnesty International is reagált
Megjegyzik: az új törvény 37. cikke azt is előírja, hogy aki külföldi szervezetek – beleértve a nemzetközi médiát és a civil társadalmi szervezeteket – számára a szemérmetlenséget, a meztelenséget vagy a „rossz öltözködést” népszerűsíti vagy propagálja, 10 év börtönbüntetésre és szintén súlyos pénzbírságra számíthat.
NE HAGYD KI
Az Amnesty International szerint ez a jogszabályi rendelkezés gyakorlatilag azt jelenti, hogy halálra ítélhetik azokat a nőket és lányokat, akik magukat leplezetlenül bemutató videókat küldenek az Iránon kívüli médiának, vagy „más módon békés aktivizmust folytatnak”.
Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy egy iráni bírósági szóvivő szerint nem emelnek vádat az ellen a nő ellen, aki fehérneműre vetkőzve tiltakozott egy teheráni egyetemen a hidzsáb viselésének kötelezettsége ellen. Hozzátette: az érintettet a kórházi kezelés után szabadon engedték, így hazatérhetett a családjához.