Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az összeomlás szélén a haiti gazdaság

Mivel az állam rengeteg pénzt veszít a lakosoknak nyújtott benzinvásárlási támogatáson, a bűnözés és az ország politikai instabilitása miatt amúgy is gyenge lábakon álló haiti gazdaság az ukrán háború miatt kilövő benzinárak miatt az összeomlás szélére került.

...svg content...Port-au-Prince, 2021. november 4. Üres kannákat tartó emberek próbálnak benzint vásárolni egy töltõállomáson, miután hetekig üzemanyaghiány volt Haiti fõvárosában, Port-au-Prince-ben 2021. november 4-én. Haitin az utóbbi hónapokban megnövekedett az erõszakcselekmények, valamint a váltságdíj reményében végrehajtott emberrablások száma, majd tovább romlott a politikai és a gazdasági helyzet a Jovenel Moise elnök júliusban történt meggyilkolása, és a 2200 halálos áldozattal járó augusztusi földrengés után. MTI/EPA/EFE/Orlando Barría
Észak-Amerika
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

A benzinárak globális emelkedése a lehető legrosszabbkor jön a haiti kormány számára: tavaly decemberben öt év után először emeltek a hazai árakon – két hónappal azelőtt, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. Így jelenleg a haitiaknak egy liter benzinért a jelenlegi árfolyammal számolva 172 forintot, egy liter gázolajért 295 forintot kell fizetni, tehát az árak a globális átlag alatt vannak.

A különbözetet az állam fizeti az olajcégeknek, ez a különbözet azonban a háború kezdete óta az egekbe lőtt: 200%-os növekedéssel idén 18 millió gourde-ot, azaz kb. 62 milliárd forintot kell fizetnie az olajcégeknek, ami több, mint kétszerese annak, amit az állam egészségügyre költ. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az AFP nyomán az RFI írt a helyzetről és megemlítik, hogy ezen felül az ország ötször annyi élelmiszert hoz be külföldről, mint amit exportra termel, ami tovább növelheti a már most 25% feletti inflációt, ezzel olyan állapotokat idézve elő, mint 2008-ban, amikor éhséglázadás tört ki az országban. Az, hogy a világ két fő gabonatermesztő országa, Oroszország és Ukrajna háborúban állnak egymással, egyáltalán nem segít.

A haiti háztartások jövedelmük 60%-át élelmiszerre költik és már a háború kezdete előtt is 4,5 millió ember élelmezése volt bizonytalan az országban. A gazdasági problémák mellett pedig politikai válságban is van Haiti: A Jovenel Moise meggyilkolása előtt két nappal kinevezett miniszterelnöknek, Ariel Henrynek azóta sem sikerült határozatképes kormányt alakítani.

Mivel választást sem tartottak azóta, a szenátus tagjainak már csak harmada rendelkezik érvényes mandátummal, így, ha lenne kormány, akkor sem tudnának törvényeket megszavaztatni. Ez teret adott a bűnözői csoportoknak, akik elsősorban a fővárosban, Port-au-Prince-ban elkövetett emberrablásaik után kapott váltságdíjaikból annyi pénzt gyűjtöttek össze, mint még soha.

Van azonban egy ország, amely nagyon sok hasznot húz a haiti gazdasági válságból: a szomszédos Dominikai Köztársaság. Gregory Brandt, a Francia-Haiti Kereskedelmi- és Iparkamara elnöke a lapnak elmondta:

„Tucatjával vándorolnak a haiti vállalkozók a Dominikai Köztársaságba, itt pedig csak a boltjaikat hagyják. A 2021-22-es pénzügyi évben több, mint 250 millió dollárt fektettek be a haitiak a szomszédban.”

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.