Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $
Fegyveres rendõr próbálja megfékezni a benzinre váró embereket egy töltõállomáson, miután hetekig üzemanyaghiány volt Haiti fõvárosában, Port-au-Prince-ben 2021. november 4-én. Haitin az utóbbi hónapokban megnövekedett az erõszakcselekmények, valamint a váltságdíj reményében végrehajtott emberrablások száma, majd tovább romlott a politikai és a gazdasági helyzet a Jovenel Moise elnök júliusban történt meggyilkolása, és a 2200 halálos áldozattal járó augusztusi földrengés után. MTI/EPA/EFE/Orlando Barría

Egy év telt el a haiti elnök meggyilkolása óta, az ország helyzete azóta pedig csak súlyosbodott

Szerző: Borbély Fanni

Egy év telt el azóta, hogy Jovenel Moise elnököt meggyilkolták otthonában, ahol egyébként egy elit csapatnak kellett volna megvédenie.

not image

Borbély Fanni

2022. július. 9 - 22:21

Egy év telt el azóta, hogy Jovenel Moise elnököt meggyilkolták otthonában, annak ellenére, hogy elit csapat volt megbízva azzal a feladattal, hogy garantálják biztonságát. A hatóságok pedig azóta nemhogy nem tudták azonosítani a tényleges elkövetőket, nem tartóztatták le a tetteseket, de még azt sem derítették ki, hogy ki tervelte ki és finanszírozta a gyilkosságot.

Botrányok a kormányban Soron kívül Vonatgázolás történt a hóesésben Kecskemétnél

Habár Haiti már az elnök meggyilkolása előtt is komoly problémákkal küzdött az elburjánzó korrupció, az éhezés és az egyre csak mélyülő politikai válság miatt, a Moise elnök elleni merényletet követően zuhanórepülésbe kezdett az ország. 2017 novemberében hozták nyilvánosságra, hogy a Venezuelától kapott kölcsönöket a kormány nem a meghatározott célokra, hanem saját meggazdagodásukra használták fel a politikusok.

A botrány kirobbanását követően 2018 óta rendszeresek voltak a tüntetések, a lakosság pedig Moise lemondását, valamint kiterjedt szociális programok bevezetését követelte. Moise halála után azonban Haiti még a korábbiaknál is súlyosabb válságba került, az erőszak egyre csak növekszik az utcákon, a gazdaság pedig korábban soha nem látott mélységeket ért el.

Bármi áron, de menekülnek az országból

Az elmúlt években éppen ezért rengeteg ember egyenesen menekült Haitiról, s inkább vállalták a potenciálisan halálos utakat, több száz honfitársukkal teli rozoga csónakokon, melyek az elmúlt időszakban több alkalommal is felbukkantak a közeli országok partjainál. Azok, akik vállalták a kockázatot, és túlélték a veszélyes utat, a lehető legjobban jártak, hiszen így már nem kell félteniük életüket, és az éhezés miatt sem kell aggódniuk.

Miután a haiti elnököt tavaly július 7-én meggyilkolták otthonában, a főváros, Port-au-Prince közelében, jelentősen megugrott a gyilkosságok száma, ráadásul a fegyveres bandák családok ezreit űzték el otthonaikból, mindezt azért, hogy megszerezzenek bizonyos területeket a rivális bandák előtt.

A kormány pedig tehetetlen, hiszen nem képes hatékonyan fellépni a fegyveres bandák ellen, ahogyan az ellen sem képesek tenni semmit, hogy a fegyveresek rendszeresen elrabolnak embereket, majd váltságdíjat követelnek értük. Az elmúlt hetekben pedig még a koalíciós kormány létrehozására vonatkozó tervek is meghiúsultak, az általános választások megtartására irányuló erőfeszítések megrekedtek, a lakosság pedig minden egyes nap felteszi magának a kérdést: merre tart jelenleg Haiti?

Az új miniszterelnök ígéretei és a kellemetlen beismerés

Ariel Henry, Haiti miniszterelnöke ígéretet tett arra, hogy létrehoz egy új ideiglenes választási tanácsot, mely az általános választások megszervezéséért lesz felelős – de ez nem történt meg. Egészen konkrétan ugyanis nem volt parlament, mivel a kormány képtelen volt megszervezni a 2019-es választásokat, Moise pedig még 2020 elején szinte az összes törvényhozó elbocsátotta, ezt követően pedig közel egy éven át, egészen haláláig rendeleti kormányzást folytatott.

Ezt követően elkezdődött a vizsgálat Moise meggyilkolásának ügyében, s bár a lakosság abban reménykedett, hogy végre pontot tesznek az ügyre, nem így lett: az a négy bíró, akiket a nyomozás felügyeletére neveztek ki, egytől egyig lemondtak, mondván, féltik az életüket.

Júniusban Henry egy tweetben ismerte el, hogy hatalmas bizonytalanság övezi az ügyet, s úgy fogalmazott, az a kellemetlen megérzése van, hogy azok, akik kitalálták, majd finanszírozzák is a haiti elnök elleni merényletet, még mindig az utcákon garázdálkodnak, és még mindig sikeresen rejtőzködnek az igazságszolgáltatási rendszer elől.

Moise özvegye, és a vádak a jelenlegi miniszterelnökkel szemben

Moise özvegye, Martine még egy évvel a történtek után sem kapott választ kérdéseire, július elején pedig egy nyilatkozatban jelentette be, hogy nem fog részt venni a haiti állam által tartott csütörtöki megemlékezésen, mondván, az eseményen részt vesz „az a kormányfő, akit azzal gyanúsítanak, hogy (közvetetten) részt vett az elnök meggyilkolásában”.

Kifejezetten érdekes, ami ezt követően történt: Henry látszólag könnyedén lesöpörte magáról a vádakat, mondván, ő tavaly kirúgta azt a főügyészt, aki arra kért egy bírót, hogy Henry-t vádolja meg az elnök meggyilkolásával – az ügyész azonban megjegyezte, hogy Henry pár órával a gyilkosság után kétszer is beszélt telefonon az egyik fő gyanúsítottal.

Henry és hivatala azóta azzal védekezik, hogy „a miniszterelnök sem tud mindenkit beazonosítani”, hozzátéve, hogy nem is emlékszik azokra a beszélgetésekre, sőt, „lehet, hogy meg sem történtek”. A gyanúsított azonban jelenleg is szabadlábon van, Henry pedig lesöpörve az őt ért vádakat, minden erejével azon van, hogy elterelje a haitiak figyelmét, és arra buzdítsa őket, hogy segítsenek az ország hanyatlásának megállításában, s együttes erővel építsék újjá az országot, valamint a demokratikus intézményeket.

Források: NewYorker, NPR, Washington Post, ABC