Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,01 Ft
Euró
393,46 Ft
Font
460,59 Ft
Bitcoin
69,839 $

Hogyan tudott egyetlen hacker több mint 600 millió dollárt érő kriptovalutát ellopni?

A Sky Mavis videójáték-fejlesztő stúdió sidechain használata nyitotta meg a támadás útját.

Unsplash
Technológia

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az Axie Infinity nevű játék fejlesztője, a Sky Mavis a mai nap folyamán bejelentette, hogy a Ronin kriptopénz sidechainjét feltörték, melynek következtében 594 millió dollár értékű ethereumot, illetve 25,5 millió dollárnyi USDC stablecoint tulajdonítottak el a világ egyik legnagyobb kriptolopása során.

Ahhoz, hogy megértsük, pontosan hogyan történhetett meg ez az óriási mértékű rablás, meg kell értenünk az Axie Infinity működését, amelyet lényegében a blokkláncjátékok egyik korai sikertörténeteként emlegetnek. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Az ilyesfajta játékok decentralizált protokollokat használnak egyes játékbeli elemek vagy tárgyak tulajdonjogának nyomon követésére, és általában lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy bizonyos fokú ellenőrzést gyakoroljanak a kizárólag virtuális térben létező objektumok viszonteladása fölött.

Az Axie Infinity-ben a játékosoknak legalább három darab, NFT-ként alkalmazható Axie-t kell vásárolni, vagy kölcsönkérni a tulajdonosoktól a nyílt piacon. Ezekkel a virtuális érmékkel a játékosok Smooth Love Potionokat (SLP) szerezhetnek, amelyek segítségével feltölthetik Axie-egyenlegüket, vagy eladhatják őket más játékosoknak árucikkként, így létrehozva egy újabb kört.

Annyira sikeresnek bizonyult a game, hogy néhány Fülöp-szigeteki júzer képes volt főállásban játszani, és az Axie-k kereskedéséből és cseréjéből megélni, a korai felhajtás azonban hozzájárult ahhoz, hogy még több olyan játékos került be a rendszerbe, akik szintén azt remélték, hogy mindennapi munkájukat intenzív gamingre válthatják, ez pedig elárasztotta a piacot SLP-kkel.

Mivel kevés új vásárló érkezett, hogy megvegye az összes SLP-t, a CoinGecko szerint a virtuális érmék, más néven potion-ök értéke dollárban kifejezve november eleje óta nagyjából 80 százalékkal esett vissza, a tavaly májusi csúcshoz képest pedig 95 százalékkal csökkent, ezzel együtt pedig a játékosok száma is megcsappant.

Bár az Axie Infinity eredetileg közvetlenül az ethereum blokkláncon futott, a magas tranzakciós költségek és a lassú pénzátutalási sebesség ezen a hálózaton a játék növekedésével gyakorlatilag tarthatatlanná vált. Hogy megkerüljék ezeket az extra díjakat, a Sky Mavis 2020-ban sidechaint kezdett használni – egy párhuzamos privát blokkláncot, amely az ethereum mellett fut, és amelyhez nem számítanak fel plusz tranzakciós költségeket.

A Sky Mavis kezdetben a Loom Networks-szel lépett partnerségre a sidechain-funkcióhoz. Tavaly májusban azonban a vállalat felbontotta ezt a szerződést, és bevezette saját oldalláncát, a Ronint.

Az elosztott proof-of-work ethereum blokklánccal szemben a Ronin oldallánc egy sokkal központosítottabb proof-of-authority rendszerrel működik. Az olyan központosított tőzsdék, mint a Binance, és az olyan decentralizált tőzsdék, mint a Katana, lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy a játékban lévő eszközeiket cserélgessék és áthelyezzék a Ronin és a fő ethereum blokkláncok között, viszont mivel ezek az átutalások nagyobb léptékben, és gyakoriság szempontjából ritkábban történhetnek, a tranzakciós költségek sokkal alacsonyabbak.

A Sky Mavis közleményéből kiderült, az ismertlen támadó képes volt betörni betörni a rendszerekbe, és teljes hozzáférést szerzett négy valdiátor-csomóponthoz, amelyek az említett tranzakciókat és blokkláncokat szabályozzák, és amiket a vállalat folyamatosan ellenőrzés alatt tart.

A hacker meg tudta kaparintani az irányításhoz szükséges digitális kulcsokat, és egy másik validátor felett is kontrollhoz jutott, amelynek működéséről a decentralizált Axie DAO gondoskodik. Ezzel az ötödik validátor-csomóponttal a támadó bármelyik tranzakcióhoz gond nélkül hozzáfért, és aláírást biztosított magának az átutalásokhoz – így jött össze a több mint 600 millió dolláros lopás.

Habár az attak még múlt héten, egészen pontosan március 23-án, szerdán történt, a Sky Mavis csak március 29-én, kedden kora reggel szerzett tudomást a problémáról, amikor egy felhasználó megpróbált 5 000 ethereumot átküldeni a hálozatról, ám a kriptovaluta folyósítása egyszer sem sikerült neki.

Az Axie Infinity törvényes júzerei még most sem tudnak pénzt kivenni, illetve befizetni a Ronin-hálózatba, sem a Katana, sem a Binance platformokon keresztül. A vállalat jelentése szerint egy későbbi időpontban nyitják csak meg az utat a tranzakciók előtt, amint megbizonyosodtak arról, hogy a kriptopénzeket nem lehet illegális úton elszipkázni.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja