Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Háborútól tartanak az európaiak: itt vannak a sokkoló számok

Az európaiak többsége immár reális veszélynek tartja egy fegyveres konfliktus kialakulását, ami magyarázza az EU-országok újrafegyverkezése iránti növekvő támogatást.

Háborútól tartanak az európaiak: itt vannak a sokkoló számokFotó: Unsplash/Forsaken Films
Európa

Szabó Kata

Szerkesztő

Donald Trump beiktatása után két hónappal az európai közvélemény aggodalmai jól kirajzolódnak egy átfogó kutatásban, amelyet a Le Grand Continent magazin készített a Géopolitique kutatóközpont és a Cluster17 közvélemény-kutató intézet közreműködésével. A március 11. és 14. között lebonyolított felmérésben kilenc európai ország valamivel több mint tízezer lakosa vett részt, akik megosztották véleményüket a háborús kockázatokról és az új helyzetben szükséges lépésekről.

A megkérdezettek 44 százaléka „inkább magasnak”, további 11 százalékuk pedig „nagyon magasnak” értékeli egy fegyveres konfliktus kitörésének kockázatát az Európai Unió területén az elkövetkező években. Az aggodalom különösen Kelet-Európában jellemző, ahol a románok vezetik a listát közel 75 százalékos „magas” kockázati értékeléssel, ugyanakkor egyes nyugati országokban, például Hollandiában és Dániában is markánsan megjelenik. A németek, olaszok és franciák valamivel kevésbé aggódnak, körükben nagyjából 50 százalék tartja magasnak a kockázatot.

Trump megítélése Európában

A felmérésből egyértelműen kirajzolódik Donald Trump elutasítottsága. A válaszadók 63 százaléka szerint a világ „kevésbé biztonságos” miatta, míg mindössze 15 százalékuk véli ennek ellenkezőjét. A megkérdezettek 51 százaléka „Európa ellenségének” tartja az amerikai elnököt, 9 százalék „barátként” tekint rá, míg 38 százalék szerint „egyik sem” jellemző rá. A kelet-európai országokban valamivel mérsékeltebb álláspontok figyelhetők meg ebben a kérdésben.

Az európai hadsereg és védelmi kiadások támogatottsága

Az európaiak 70 százaléka úgy véli, hogy az EU kizárólag saját erejére támaszkodhat biztonsága és védelme szempontjából, míg csupán 10 százalékuk bízik Trump esetleges beavatkozásában. Ennek megfelelően a megkérdezettek 60 százaléka támogatja egy közös európai hadsereg létrehozását a fenyegetések kezelésére.

A védelmi kiadások GDP-arányos 5 százalékra történő emelését a lengyelek 62 százaléka támogatja, ami a legmagasabb arány a vizsgált országok között. A többi ország lakosságának 43-50 százaléka áll e kezdeményezés mellett, kivéve Olaszországot, ahol a lakosság 62 százaléka szerint „más, sürgősebb kiadások is vannak a védelemnél”.

A kontinens szintjén többségi támogatást élvez a francia nukleáris elrettentés kiterjesztése az egész EU-ra (61%), Ukrajna EU-tagsága (56%), az orosz vagyonok lefoglalása (61%), valamint európai katonák Ukrajna védelmére való küldése is (54%).