Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Milliós veszteségeket termel a patikai ügyelet: megoldást keres a szakma

Milliós veszteségeket termel a patikai ügyelet: megoldást keres a szakma

Milliós veszteségeket termel a patikai ügyelet: megoldást keres a szakma
Fotó: Egy gyógyszerész gyógyszereket tesz a Korányi Patika komissiós robotjába az átadásán a Semmelweis Egyetem (SE) gyógyszertárában, a fõváros VIII. kerületében 2024. július 22-én. MTI/Mónus Márton

Az orvosi és gyógyszertári ügyeletek összehangolását tervezi a kormány, miközben a patikák évi többmilliós veszteséget könyvelnek el az ügyeleti szolgáltatások miatt.

A jelenlegi ügyeleti rendszer finanszírozási problémáinak megoldására és az egészségügyi szolgáltatások hatékonyabb működtetése érdekében átfogó változtatásokat terveznek a gyógyszertári ügyeletekben.  A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke, Hankó Zoltán az InfoRádiónak adott nyilatkozatában részletesen beszámolt a tervezett változtatásokról és a fennálló problémákról.

Az alapellátási orvosi ügyelet este tíz óráig működik, ezt követően a sürgősségi ellátást a mentőszolgálat biztosítja, amelynek során vagy azonnali helyszíni beavatkozásra, vagy kórházi szállításra kerül sor. 

Ennek fényében este tíz óra után országszerte indokolatlanná válik a patikai ügyelet jelenlegi sűrűségű fenntartása, mivel ebben az időszakban már nem történik olyan gyógyszerfelírás, amit a másnap reggeli nyitás előtt be kellene szerezni.

A finanszírozási nehézségek

A finanszírozási nehézségek jelentős terhet rónak a gyógyszertárakra, amelyeknek saját forrásból kell fedezniük az ügyeleti szolgáltatással járó többletköltségeket. „Szinte kivétel nélkül mindenhol jóval nagyobbak a kiadások annál, mint amennyi bevétel bejön az ügyelet során”, emelte ki Hankó Zoltán, aki szerint az éves szinten jelentkező többmilliós veszteség hosszú távon fenntarthatatlan helyzetet teremt.

A megoldás érdekében külön munkacsoport alakult Bidló Judit helyettes államtitkár és Hankó Zoltán vezetésével, amely a gyógyszerészekkel kapcsolatos jogalkotási lépések és stratégia kidolgozásáért felel. 

A munkacsoport nemcsak az ügyeleti rendszer átalakításával foglalkozik, hanem a gyógyszerészek kompetenciáinak bővítésével is, beleértve a személyre szabott gyógyszeradagolást és a vényköteles gyógyszerek kiváltásának egyszerűsítését.