Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Pusztító, gyilkos neutroncsillagokra bukkantak, amelyek felfalják szomszédjaikat

Egy új kutatásból kiderült, a neutroncsillagok erőteljes, forró széláramlatokat szabadítanak fel azt követően, hogy belakmároztak kozmikus kísérőikkel.

...svg content...Pixabay
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A neutroncsillagok olyan nagyobb tömegű csillagok maradványai, melyek életük végére értek, és intenzív szupernóvákká váltak, felrobbantak, majd sűrű magot hagytak maguk után. Ezek a csillagtetemek a világegyetem legsűrűbb ismert objektumai, ha eltekintünk a fekete lyukaktól, amelyek náluk sokkal termetesebb égitestek pusztulásakor keletkeznek.

Bizonyos esetekben a neutroncsillagok rendelkeznek egy csillagkísérővel, amelytől folyamatosan anyagot szipkáznak el, ezáltal úgynevezett kis tömegű röntgenkettős rendszert alkotnak. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Tudósok eddig is tudták, hogy a neutroncsillagok gyakran az anyag egy részét áramlatok, illetve sugárnyalábok formájában kibocsátják a világűrbe, ám eddig lehetetlen feladatnak hitték a nyomon követésüket és azonosításukat.

A NSA Hubble űrteleszkópjának, az Európai Űrügynökség (ESA) XMM-Newton műholdjának, az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Nagyon Nagy Távcsövének (VLT) és a spanyol Gran Telescopio Canarias (GTC) adatai alapján csillagászok megvizsgálták a Swift J1858 néven ismert röntgen kettőscsillagot, és sikeresen kimutatták a forró és hideg szelek által előidézett robbanásokat, melyek arra utaltak, hogy az égitest állandóan fogyasztja kísérője anyagát – írta a Space.com.

Általában a csillagközi porfelhők miatt nehéz megfigyelni ezeket az objektumokat, ám a Swift J1858 különlegesnek bizonyult, mivel bár a Tejútrendszer távoli szegletében található, az elhomályosodás elég kicsi volt ahhoz, hogy teljes, több hullámhosszú vizsgálatot lehessen végezni.

Míg az ultraibolya hullámhosszakon végzett megfigyelések a forró áramlatok jeleit mutatták, addig a hidegebb szelek optikai hullámhosszakon voltak láthatók, mégpedig ugyanazokon, amelyeket az emberi szem is érzékelni képes.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Kutatás bizonyítja, meglepő hatása lehet a rendszeres tojásfogyasztásnak

Bár ebben az állati élelmiszerben sok a koleszterin, a kutatók úgy vélik, egyáltalán nem egészségtelen, sőt: rendszeres fogyasztásának kifejezetten jó hatása lehet egy új tanulmány szerint.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.