Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Távollétében elítélték a Magyarországon bujkáló volt észak-macedóniai elnököt

A lehallgatási botrányba keveredett Gruevszkit számos vádpontban találták bűnösnek, 2018-ban azonban őrizetbe vétele előtt elmenekült, és politikai menedékjogot kapott hazánkban.

...svg content...Fotó: Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök a macedón fellebbviteli bíróságra érkezik Szkopjéban 2018. október 5-én. A bíróság megerõsítette a Gruevszki ellen hivatali visszaélés miatt kiszabott kétéves börtönbüntetést. A politikust májusban ítélte el egy szkopjei bíróság amiatt, hogy miniszterelnökként befolyást gyakorolt egy páncélozott Mercedes beszerzésére kiírt pályázat kimenetelére, és a gyõztesnek kihirdetett autókereskedõ utólag jutalékot fizetett neki, illetve õ maga személyes használatra is igénybe vette a luxusautót. (MTI/EPA/Georgi Licovszki)
Európa

Czinder Tímea

Szerkesztő

Pénzmosás vádjában bűnösnek találták Észak-Macedónia volt miniszterelnökét; a szkopjei büntetőbíróság kimondta, hogy Nikola Gruevszki 2006 és 2012 között 1,3 millió eurót szerzett jogellenesen a pártjának adományozott pénzekből, részben abban az időszakban, amit hivatalban töltött.

A bíróság azt is megállapította, hogy az eltulajdonított pénzt Gruevszki arra használta, hogy ingatlant vásároljon egy Belize-ben bejegyzett offshore cégen keresztül – olvasható az Euronews cikkében. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Az 51 éves férfit – aki három éve Magyarországon él – távollétében hét év börtönbüntetésre ítélték, a bíróság pedig elrendelte több ingatlan, köztük szkopjei luxuslakások elkobzását is. Gruevszki 2018-ban kapott politikai menedékjogot Magyarországon, miután Észak-Macedóniában külön vádak alapján elítélték.

A volt miniszterelnök mindig tagadta bűnösségét, védőügyvédei pedig azt mondták, fellebbeznek az ítélet ellen. A pártalap ügyében Gruevszki négy társát is bűnösnek találták, köztük unokatestvérét, Saso Mijalkovot, aki az ország titkosszolgálatának vezetője volt.

Gruevszkit 2018-ban ítélték el először azzal a váddal, hogy jogellenesen befolyásolta a belügyminisztériumi tisztviselőket egy Mercedes luxusautó megvásárlása kapcsán. Két év börtönt kapott, de őrizetbe vétele előtt Magyarországra menekül.

2020-ban a volt miniszterelnökre újabb 18 hónap börtönbüntetést szabott ki a bíróság, amiért erőszakos cselekményeket szervezett 2013-ban, és további három tárgyalás vár még rá korrupció, választási szabálytalanságok és hivatali visszaélés miatt.

A vádak mind egy 2015-ös lehallgatási botrányhoz kapcsolódnak, amikor kiderült, hogy több mint húszezer ember – köztük politikusok, bírák, rendőrök, újságírók és külföldi diplomaták – telefonbeszélgetéseit rögzítették illegálisan. A botrány miatt 2016-ban előrehozott választást tartottak, amelyen Gruevszkij pártja vereséget szenvedett Zoran Zaev szociáldemokrata vezetőtől. Az észak-macedóniai hatóságok sikertelenül kérték Magyarországtól a volt nacionalista vezető kiadatását.