Globálisan befolyásolhatják az éghajlatot a mikroműanyagok
A felhőképződést is alapvetően változtathatja meg a légköri jelenlétük.
Újabb és újabb tanulmányok számolnak be a mikroműanyagok káros hatásairól, most épp arra figyelmeztettek kutatók, hogy a levegőben található részecskék befolyásolhatják a felhőképződés menetét.
A felhők akkor keletkeznek, amikor a vízgőz mikroszkopikus részecskékhez, például porhoz tapad, és folyékony vízcseppekké vagy jégkristályokká alakul. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a mikroműanyagok is ehhez hasonló módon viselkednek, és képesek jéggé fagyni olyan hőmérsékleten, amelyek 5-10 Celsius-fokkal magasabbak, mint azok a vízcseppek, amelyek nem tartalmaznak műanyag részecskéket.
Ez arra utal, hogy a mikroműanyagok módosíthatják a felhők kialakulását, emiatt hatással lehetnek az időjárásra, valamint a globális klímára – számolt be róla a Live Science.
A kutatás során a tudósok négy különböző műanyagtípust – alacsony sűrűségű polietilén, polipropilén, polivinil-klorid és polietilén-tereftalát – hatását vizsgálták. A műanyagokat vízcseppekbe ágyazták, majd lehűtötték őket, hogy megfigyeljék, mikor kezdenek el jéggé válni. Az eredmények szerint a műanyag részecskék jelenléte a vízcseppek 50%-át jéggé alakította.
A jövőben a tudósok azt tervezik, hogy más típusú és összetételű műanyagokat is tesztelnek, egyebek között azokat is, amelyek különböző adalékanyagokat, például színezéket tartalmaznak.