Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Hatalmas földalatti várost fedezhettek fel a gízai piramisok alatt

A kutatók egy kiterjedt, föld alatti építményrendszert találtak a gízai piramisok alatt, amely tízszer nagyobb lehet, mint maguk a piramisok.

Hatalmas földalatti várost fedezhettek fel a gízai piramisok alattFotó: Unsplash/Osama Elsayed
Közel-Kelet

Kiss László

Szerkesztő
TÉMÁK

Az ókori Egyiptom történetét alapjaiban átírhatja az a rendkívül sajátos felfedezés, amelyet olasz és skót kutatók tettek a gízai piramisok alatt végzett vizsgálataik során. A szakemberek által alkalmazott radaros technológia segítségével egy nagyjából kétezer méter mélységbe nyúló, kiterjedt föld alatti építményrendszerre bukkantak, amely méretében jelentősen felülmúlja a felszínen található piramisokat.

A még szakértői ellenőrzésen át nem esett kutatási jelentés szerint nyolc függőleges, henger alakú szerkezetet azonosítottak, amelyek több mint 640 méter mélységbe nyúlnak a piramis alatt, míg további ismeretlen objektumokat találtak további 1200 méter mélységben. Nicole Ciccolo, a projekt szóvivője szerint kutatás nemcsak a műholdas adatelemzés és a régészeti feltárás határait tolja ki, hanem egy kiterjedt föld alatti város létezését is alátámasztja.

A felfedezés hitelességével kapcsolatban ugyanakkor jelentős szakmai kételyek merültek fel. Lawrence Conyers, a Denveri Egyetem régészeti szakértője a DailyMail számára adott nyilatkozatában arról beszélt, hogy a használt technológia nem képes ilyen mélységbe hatolni, ezért a föld alatti város létezésének elmélete nagymértékű túlzásnak tekinthető. A professzor mindazonáltal megjegyezte, hogy kisebb struktúrák, például aknák és kamrák jelenléte elképzelhető, mivel a terület már a piramisok megépítése előtt is kiemelt jelentőséggel bírt az ókori emberek számára.

Az új kutatási módszer a műholdas radaradatokat ötvözi a természetes szeizmikus mozgásokból származó apró rezgésekkel, így a fizikai ásatás szükségessége nélkül képes háromdimenziós képet alkotni a föld felszíne alatt rejlő szerkezetekről. A vizsgált területen található három piramis, a Hufu, Hafré és Menkauré piramisai mintegy 4500 évvel ezelőtt épültek a Nílus folyó nyugati partján húzódó sziklás fennsíkon, amelyek közül a legrégebbi és legnagyobb, a Nagy Piramis 146 méter magas és 230 méter széles az alapjánál.

A kutatócsoport által vizsgált mindhárom piramis alatt felfedezett hengeres szerkezetek a szakemberek szerint bejáratként szolgálhattak ehhez a föld alatti rendszerhez. Ciccolo nyomatékosította, hogy ezek az új régészeti felfedezések jelentősen átformálhatják az ókori Egyiptom szent topográfiájáról alkotott ismereteinket, miközben korábban ismeretlen és feltáratlan föld alatti szerkezetek térbeli koordinátáit szolgáltatják.