Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Gazprom vezére a gázszállítások teljes leállításával fenyeget

Amennyiben pedig ez valóban bekövetkezne, úgy valójában Magyarország járna a legrosszabbul, hiszen az Európába irányuló orosz gázszállítások mértékét a korábbi 40 százalékról 7 százalékra csökkentették.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Anatolij Malcev
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Mint ismert, már tavasz óta nem működik a Jamal német-lengyel hálózat, míg az Északi Áramlatot a Gazprom augusztusban állította le, később pedig egy szabotázsakcióban több robbanás is történt a vezetéken.

Most pedig úgy áll a helyzet, hogy orosz gáz csak csökkentett mértékben és kizárólag Ukrajnán keresztül érkezik, Magyarországra pedig a Török Áramlaton keresztül érkezik export, teljes kapacitáson. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az Európai Unió tervei szerint gázársapkát vezetnének be, ennek okán pedig egyre komolyabb a feszültség az Európai Bizottságon belül: e lépéssel elsősorban a holland gáztőzsdén vezetnének be egy árszabályozási mechanizmust, ahol mára főként az LNG-szállítmányok váltak meghatározóvá.

A Gazprom az export teljes leállításával fenyeget

Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója vasárnap Putyin korábbi kijelentéseit megismételve közölte, amennyiben valóban korlátozni kívánják az orosz gázexport árát, úgy az a gázszállítások elállítását eredményezné.

„Egy ilyen egyoldalú döntés természetesen a meglévő szerződések megsértését jelenti, ami a szállítások leállításához vezetne”

közölte a Gazprom-vezér.

Amennyiben pedig az Oroszországból érkező gázszállítások valóban teljesen leállnának, a globális energiapiacok teljesen felborulnának, de a világgazdaság is megérezné a mostaninál is magasabb energiaárakat.

Az orosz gázszállítás leállítása főként Magyarországot érintené, mivel az európai országok a korábbi 40 százalékról 7 százalékra csökkentették az orosz gázszállítások mennyiségét. Korábban azonban Orbán Viktor és kormánya egyeztetett a Gazprommal és abban állapodtak meg, hogy több földgázt exportálnak a Török Áramlaton keresztül.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.