Súlyos gazdasági visszaesés várható Ausztráliában a természeti katasztrófák nyomán
Az egymást követő áradások és természeti katasztrófák jelentősen visszavágták az ausztrál kormány költségvetését, a legfrissebb prognózisok szerint pedig nagyon súlyos gazdasági visszaesés várhat az országra.
A Guardian beszámolója szerint a legfrissebb becslések alapján az Ausztráliában történt áradások és természeti katasztrófák az aktuális negyedévben mintegy 5 milliárd dolláros mínuszt jelentenek az ausztrál gazdaságban: az időjárási jelenségek egyre gyakoribb megjelenése rövid távon borítékolhatóan terheli majd a gazdaságot, a kormány pedig arra kényszerül, hogy súlyos dollár százmilliókat fektessen az ország ellenálló képességének fejlesztésébe.
Mint ismert, Ausztráliát idén is nagyon súlyos természeti katasztrófák sorozata érte el, az elmúlt években pedig három La Nina eseményt is elszenvedtek. Szakértői becslések szerint a következő negyedévben a szélsőséges időjárás mértékétől függően az újjáépítési folyamatok visszahozhatják a gazdasági tevékenységet, noha a költségek igen magasra rúgnak.
Az áradások ugyanis jelentősen növelik a megélhetési költségekre nehezedő nyomást, mivel emelkednek a gyümölcsök és zöldségek árai, ezzel együtt pedig csökken a mezőgazdasági, bányászati és építőipari tevékenység is az országban.
Elemzések szerint az októberi áradások mintegy 0,1 százalékponttal növelték az infláció mértékét, a várakozások szerint pedig az év végére 7,75 százalékon fog tetőzni, ehhez pedig hozzájárul az is, hogy a vártnál alacsonyabbak a benzinárak az országban.
A 2022-es áradások utáni, a katasztrófa utáni helyreállítási költségek fedezésére létrehozott készenléti tartalék jelenleg 3 milliárd dolláron áll, ebben pedig már szerepelnek a magánszemélyeknek, közösségeknek, valamint a vállalkozásoknak nyújtott támogatások is.
Az ausztrál katasztrófaelhárító szolgálatok részére mintegy 38,3 millió dollárt különítettek el, ám az egyre csak szaporodó természeti katasztrófák nyomán a kormány arra kényszerült, hogy készüljön fel a jövőbeni eseményekre is, így megelőzési céllal éves szinten 200 millió dollárt terveznek elkülöníteni e célokra.