A gázárak emelkedése a szénre való átállásra készteti az európai országokat
Az emelkedő európai nagykereskedelmi gázárak arra ösztönöznek több közműszolgáltatót, hogy az áramtermelésben a szénre váltson, miközben a régió megpróbálja leszoktatni a nemzeteket a környezetszennyező tüzelőanyagról.
Bár az európai szén- és szén-dioxid-árak is megugrottak az elmúlt hónapokban, ezek a gázárak emelkedéséhez képest elmaradtak, így a rövid távú határköltségek a szén felhasználása javára tolódtak el a villamosenergia-termelésben.
Az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi rendszere (ETS) szerinti szén-dioxid-kibocsátási engedélyek referenciaárai az év eleje óta csaknem megduplázódtak, míg az európai szén határidős ügyletek több mint kétszer olyan magasak. A holland nagykereskedelmi gázárak viszont csaknem négyszer magasabbak, mint 2021 elején.
Az ENSZ éghajlatváltozási tárgyalások következő, novemberi skóciai fordulója előtt az EU arra ösztönözte a többi „nagy szennyezőt”, hogy vállaljanak ambiciózusabb éghajlatváltozási célokat, és térjenek át valami másra a széntüzelésű energiáról.
Az EU kibocsátás-kereskedelmi rendszere, az üvegházhatású gázok kibocsátásának megfékezésére szolgáló fő eszköz, az erőműveknek és gyáraknak minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxid után díjat számít fel. A gázerőművek üzemeltetése több mint két évig olcsóbb volt, mint a széntüzelésű társaiké, a szén-dioxid-kibocsátás többletköltségei miatt, de ez idén július környékén megváltozott.
A magas gázárak szintén a kőolajra való átállásra ösztönözték Nagy-Britanniát, ahol a szén csak 2 százalékát teszi ki a villamosenergia-mixnek, és az országnak ezen a télen szűkös villamosenergia-ellátással kell szembenéznie – írja a Reuters.