Sok év után kikerül egy funkció a Firefoxból
Ám van egy hasonló alternatíva, ami még hatékonyabb is.
„Ne kövessenek kérés küldése a webhelyeknek” – 2009 óta volt egy ilyen, opcionális funkció a Firefox böngésző adatvédelmi beállításai között, ám a hírek szerint ezt most kivezeti a Mozilla. A beszámolóban felidézik: a megoldást 15 éve elsőként vezette be a Firefox, a lényege pedig az volt, hogy a böngésző küldött egy kérést a webhelyeknek, hogy azok legyenek szívesek nem követni a felhasználót – semmi kötelező érvényű, csak egy egyszerű kérés a weboldal, azok hirdetői és egyéb tartalomszolgáltatók felé.
Ugyanis, mint a böngésző támogatási oldala is kiemeli, sok weboldal nyomon követi a látogató viselkedését és eladja ezt az információt más cégeknek – akik ezt az információt felhasználva jelenítenek meg hirdetéseket, termékeket és szolgáltatásokat. Ám mivel önkéntes volt a funkció, a webhelytulajdonosok vagy figyelembe vették a kérést, vagy nem, ezáltal pedig mára teljesen haszontalanná vált. Ez eredményezte, hogy a Firefox úgy döntött, kivezeti.
A HVG a Windows Reportra hivatkozva megjegyzi: a Mozilla egy másik, „Megmondás a webhelyeknek, hogy ne adják el vagy osszák meg az adatait” opció aktiválását javasolja a felhasználóknak alternatívaként, ami már a Global Privacy Control (GPC) nevű képességet is magában foglalja – ezt több webhely tartja tiszteletben.
Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy hamarosan egy hasznos új funkcióval bővül a Google böngészője. Mint kiderült, a Chrome kap egy beépített eszközt, amivel egy kattintás lesz kideríteni, mennyire megbízható egy oldal, vagy épp mennyire nem az. Az ezzel kapcsolatos további részletekről itt olvashat.