Már szinte semmi akadálya, hogy a tengerbe engedjék a fukusimai radioaktív vizet
A szabályozó hatóság jóváhagyta a nukleárisan szennyezett víz tengerbe vezetésének tervezetét.
A japán atomenergia-szabályozó bizottság május 18-án elfogadta a Tokyo Electric Power Company által tavaly év végén benyújtott, a Fukusima Daiichi atomerőműből származó mintegy egymillió tonnányi nukleárisan szennyezett víz tengerbe való engedésére vonatkozó tervezetet.
A TEPCO tavaly decemberben nyújtotta be a tervezetet, azóta az atomenergia-szabályozó bizottság 13 felülvizsgálati ülést tartott, hogy ellenőrizze a nukleárisan szennyezett víz hígítására szolgáló berendezések teljesítményét, a földrengések és szökőárak elleni ellenintézkedéseket, valamint egy esetleges baleset esetén a kibocsátást leállító intézkedéseket.
A japán kormány és a TEPCO 2023 tavasza kezdené meg a szennyezett víz tengerbe történő vezetését, az ütemterv szerint pedig az ehhez szükséges berendezések jövő év áprilisára, vagyis éppen a céldátumra készülnek el. A projekt megkezdését még a helyi önkormányzatnak is jóvá kell hagynia.
A japán kormány a hazai és külföldi kételyek és kritikák ellenére tavaly áprilisban úgy döntött, hogy 2023-tól megszűri és hígítja a nukleárisan szennyezett vizet, amit majd egy tenger alatti csővezetékeken keresztül a tengerbe enged. Ez a folyamat várhatóan 20-30 évig fog tartani, amíg az atomerőművet le nem selejtezik.
A japánok állítása szerint a nukleárisan szennyezett vizet megtisztítják, mielőtt a tengerbe engedik, hogy jelentősen csökkentsék a benne lévő radioaktív anyagok szintjét. Tengeri ökológiai szakértők és környezetvédők azonban jelezték, hogy a döntéssel nem értenek egyet, ugyanis a folyamat az emberekre és tengeri élővilágra is különösen veszélyes lehet.
A szennyezett víz tengerbe történő engedésének tervét a nemzetközi közösség széles körben megkérdőjelezte és ellenezte, miközben a helyi halászcsoportok és a japán ellenzéki pártok is a döntés ellen vannak.