Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Franciaország tagadja, hogy titkolta volna a Csendes-óceáni nukleáris tesztek adatait

Tagadja a francia kormány, hogy eltitkolták volna az atomfegyvereik tesztelését követően, mekkora a légköri sugárzási szint a Csendes-óceán régiójában, ahol több kísérletet is végeztek a Hidegháború alatt.

...svg content...Fotó: Flickr/Pierre J.
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Emmanuel Macron kezdeményezésére csütörtökön kezdődött meg a francia Hidegháborús atomprogram értékelése. Párizs ellen az a vád, hogy az 1966 és 1996 között végzett atomfegyver-kísérleteiket követően titkolták, hogy mekkora nukleáris szennyezést okoztak szárazföldön és a légkörben.

Genevive Darrieusseq, a védelmi minisztérium egyik tisztviselője a francia AFP hírügynökségnek adott nyilatkozatában tagadta a vádakat, szerinte nem történt állami szintű titkolózás az atomfegyver-kísérleteket illetően. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Darrieusseq hozzátette, hogy éppen ezért ne számítsanak Franciaországtól hivatalos bocsánatkérésre ebben az ügyben, mivel nem történt titkolózás. Egy tényfeltáró cikk szerint azonban ez azonban valóságferdítés.

A Disclose nevű oknyomozói portál ugyanis 2000 oldalnyi dokumentumot nézett végig, amelyet még 2013-ban oldottak fel a titkosítás alól Franciaországban. Ezek összesen 200 nukleáris tesztet dokumentáltak, amelyeket főként Francia Polinézia környékén végeztek.

Professzorok és szakértők, valamint statisztikai modellezés segítségével a hírportál megállapította ugyanis, hogy a francia hatóságok több mint 50 éven keresztül titkolták a kísérletek polinéziaiakra tett, tényleges egészségügyi hatását.

Az atomkísérletekről való tárgyalás eredményét vegyes érzelmekkel fogadták a polinéziai politikusok, az egyik függetlenségpárti képviselő például kijelentette, hogy nem hajlandó részt venni további tárgyalásokon, ameddig Franciaország bocsánatot nem kér.

Edouard Fritch, a szigetcsoport első embere azonban üdvözölte Macron törekvéseit, szerinte a francia elnök „ténylegesen túl akar lépni a mindannyiuk számára fájdalmas fejezeten”, amelynek köszönhetően újra megszülethetett a kölcsönös bizalom.

Eddig mindössze 63 polinéziai civil kapott kártérítést a nukleáris tesztekért, a kompenzáció alapjául szolgáló sugárzási eredmények azonban jelentősen eltérőek attól függően, hogy a francia vagy a helyi atomenergiai hatóságok méréseit vesszük alapul.

A Disclose szerint például az egyik atollnál, melynek közelében az atomkísérleteket végeztek, 40 százalékkal mérték alá a francia hatóságok a talajszennyezettséget, mint ami a valóságos adat volt.

Az atomfegyver-teszteknek végül Jacques Chirac francia elnök vetett véget a kilencvenes években, miután globális nyomást helyeztek Párizsra a kísérletek miatt. 2016-ig kellett várni azonban arra, hogy az akkori elnök, Francois Hollande elismerje, a kísérleteknek negatív hatása volt a környezetre és az emberek egészségére.