Országos sztrájk indult Franciaországban a kormány nyugdíjreformja ellen
Százezrek vonultak utcára Franciaországban, hogy így tiltakozzanak Emmanuel Macron kormányának terve ellen, ami megemelné a nyugdíjkorhatárt.
Tanárok, mozdonyvezetők és olajipari munkások is csatlakoztak a Franciaországban csütörtökre meghirdetett sztrájkra, mellyel a francia kormány azon terve ellen tiltakoznak, amivel 62-ről 64 évre emelnék a nyugdíjkorhatárt.
A tüntetéshullám próbára teheti Emmanuel Macront, aki szerint a terv – melyet közvélemény-kutatások szerint a lakosság 68%-a ellenez – kulcsfontosságú a gazdaság számára. A francia szakszervezetek hirdették meg a tömegtüntetéseket, erre legutoljára 12 éve volt példa, amikor a korhatárt 60-ról 62 évre emelte a kormány.
A francia munkaügyi minisztérium szerint a lépéssel évi 17,7 milliárd eurónyi nyugdíjjárulékot tudna beszedni a kormány, amivel 2027-re nullszaldós lehetne a nyugdíjrendszer, a szakszervezetek szerint ezt máshogy, például a szupergazdagokra kivetett vagyonadóval is el lehetne érni.
Az Al Jazeera párizsi tudósítója szerint az ország 12 legnagyobb szakszervezete egyesült erővel hívta össze a tiltakozó megmozdulást, amire ritkán van példa. Elmondása szerint azt remélik, hogy egy nagyobb ívű mozgalmat robbanthatnak ki, amivel nyomást gyakorolhatnak az elnökre a megélhetési válság enyhítése érdekében és a megszorítások ellen.
„Macron mindig is egy reformálónak állította be magát. Már az első elnöki kampányában is így beszélt magáról. Akkor megpróbálta áttolni a nyugdíjreformot egyéb megszorítások mellett, de a tüntetések és a járvány miatt nem járt sikerrel, ezért próbálkozik most újra.
Országszerte több százezren vonultak utcára a nyugdíjreform ellen tiltakozva, Párizsban a tömegközlekedés megbénult és a vonatok is jelentős késéssel indultak el. Az ország legnagyobb, pedagógusokat tömörítő szakszervezete szerint az általános iskolás tanárok 70%-a nem vette fel a munkát csütörtökön.