Franciaország nagy döntés előtt, eltűnhetnek a vadállatok a cirkuszokból
Pénteken szavazhatnak az új törvényekről, amik lehetséges, hogy teljesen ki fogják zsigerelni a francia cirkuszokat.
A France24 arról számolt be, hogy a francia törvényhozók kedden vitatták meg az új törvényjavaslat lehetőségét, amivel több különböző korlátozást vezetnének be. Ezek között szerepel az is, hogy betiltanák a vadállatok alkalmazását az utazó cirkuszokban, valamint a delfinek és a bálnák sem lehetnének ott a tengeri parkokban.
A cirkuszi dolgozók természetesen tiltakoznak a törvényjavaslat ellen, mert úgy érzik, hogy ha mindez megvalósul, akkor a cirkuszok eltűnnének és sok munkahely veszne oda. Márpedig úgy tűnik, hogy a törvényjavaslatból jogerős törvény lehet, miután a jelenleg kormányon lévő párt, akik többséggel rendelkeznek az országgyűlésen, támogatják az intézkedést.
A legtöbb európai országban már részben, vagy teljesen megtiltották a vadállatok cirkuszokban lévő alkalmazását. Az elmúlt években néhány nagyobb franciaországi cirkusz például bejelentette, hogy önként vállalják ezeket a korlátozásokat.
A Párizstól északra fekvő vidámpark hétfőn jelentette be, hogy nem lesz több delfinbemutatójuk. Az Asterix parktól azt mondták, hogy a nyolc delfinjüket két hónapon belül áthelyezik más európai akváriumokba, mert nem tudták őket visszatelepíteni a természetes környezetükbe.
Kétmillió felhasználó adatait lopták el egy felnőtteknek szóló oldalról
Az új törvény szerint a következő öt éven belül a nyércfarmokat is beszüntetnék. Emellett a törvényjavaslat előírná azt is, hogy az új kisállattartók olyan igazolásokkal rendelkezzenek, amik garantálják, hogy minden szükséges speciális ismeretük megvan az állatokhoz.
A kedvetelésből tartott állatok haláláért akár három év börtönt, vagy legfeljebb 45 000 eurós bírságot szabhatnak ki. A tüntető cirkuszi dolgozók azt mondják, hogy a törvények már így is elég szigorúak ahhoz, hogy az állatok jól éljenek ezeken a helyeken.
A törvénytervezet szerint a vadállatokat a televíziós műsorokban, a szórakozóhelyeken és a magánpartikon sem lehetne alkalmazni. Helyszíntől függően egy öt-hét éves átmeneti időszakot írnának elő.
A Királyi Cirkusznál például azért aggódnak, hogy mi lesz a mintegy 800 állattal, akik a francia cirkuszok tulajdonában vannak, és őket a jövőben nem lehetne alkalmazni. Egyes vezetők azzal takaróznak, hogy ezek az események a hagyományok részét képezik. Az állatvédők nem elégedettek, és szeretnék, ha a törvényjavaslatot szélesebb körben alkalmaznák, és a vadállatok tilalmát a nem utazó cirkuszokra és a show-kra is kiterjesztenék.