250 millió eurós kártérítést követelhetnek a franciák a meghiúsult tengeralattjáró-üzlet után
Franciaország kártérítést követelt, miután Ausztrália elvetette a vele kötött tengeralattjáró-szerződést az Egyesült Királysággal és az Egyesült Államokkal kötött új szövetség javára – ez volt az első eset a négy szövetséges közötti, egyre súlyosbodó diplomáciai vitában. A követelés azután hangzott el, hogy az ausztrál miniszterelnök tegnap azt állította, Franciaország már régóta tisztában volt az üzlettel kapcsolatos „súlyos aggályokkal”.
Attal nem részletezte, hogy Franciaország mekkora kártérítést vár azért, hogy Ausztrália felmondta a dízel-elektromos tengeralattjárók beszerzésére vonatkozó 72,8 milliárd fontos szerződést, és helyette a Nagy-Britanniától és az Egyesült Államoktól származó nukleáris meghajtású technológiát választotta. Az ausztrál sajtó 250 millió euró körülire becsülte a Naval Groupnak – a francia vállalatnak, amely a tengeralattjárókat építette volna – fizetendő büntetést.
Pénteken Franciaország visszahívta nagyköveteit az Egyesült Államokból és Ausztráliából a megállapodás meghiúsulása miatt, Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter pedig „nagyon szimbolikus” cselekedetnek nevezte a visszahívásokat, amelyek az elsők az országok közötti kapcsolatok történetében, „hogy megmutassuk, mennyire elégedetlenek vagyunk, és hogy komoly válság van közöttünk”.
Le Drian cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint a bejelentést megelőzően előzetes egyeztetések folytak volna Franciaországgal, mondván, hogy „ez nem igaz”. A szövetségesek „nem bánnak egymással ilyen brutálisan, ilyen kiszámíthatatlanul, egy olyan jelentős partnerrel, mint Franciaország … Tehát valóban válság van” – mondta Le Drian. Ezek után az ellenzéki személyiségek és elnökjelölt-aspiránsok a francia politikai spektrum minden részéről megkérdőjelezték a NATO katonai szövetség jövőjét.
Emmanuel Macron francia elnök várhatóan a következő napokban tárgyal először amerikai kollégájával a bejelentés óta. A következő napokban telefonos eszmecserére kerül sor Emmanuel Macron és Joe Biden között, miután Biden ezt kifejezetten kérte. Biden kísérletet tett a békülésre, miközben Scott Morrison ausztrál miniszterelnök visszavágott a „kétszínűségről, megvetésről és hazugságról” szóló állításoknak, és azt mondta, hogy a franciákat figyelmeztették, hogy Ausztráliának „mély és súlyos aggályai” vannak a tervezett flottával kapcsolatban – írja az Independent.ie.