Fotókon és videón a honvédség két új Airbus helikoptere
Újabb Airbus helikopterekkel gazdagodott a honvédség.
A honvédség honlapján számolt be arról, hogy a Magyar Honvédség Kiss József 86. Helikopterdandár szolnoki bázisára újabb két Airbus H225M típusú helikopter érkezett hétfőn. A Magyar Honvédség a haderőfejlesztés során összesen tizenhat darab ilyen helikopterrel gazdagodik.
A 80-as és 81-es oldalszámú gépeket Rolkó Zoltán parancsnok-helyettes fogadta a bázison. A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében a honvédelmi tárca tizenhat ilyen típusú helikopterre kötött szerződést 2018 decemberében. A most érkezett gépekkel együtt már hat gép állt hadrendbe.
A forgószárnyasok magyar típusalkalmassági vizsgálata 2021-ben kezdődött, amely során kiemelt figyelmet fordítottak a konfiguráció sajátosságaira, így a közepes szállító helikoptereket kimondottan a Magyar Honvédség igényeinek megfelelően gyártották.
Számos feladatra bevethető
A H225M-flotta nagyobb részének a csapat- és teherszállítás lesz a legfontosabb feladata, miközben tervezetten fennmaradnak, sőt fejlődnek a meglévő közepes szállítóhelikopterek által biztosított képességek. A többi gép pedig – a szállítóképesség fenntartása mellett, integrált fedélzeti fegyverrendszerek alkalmazásával – bevethető lesz gyengén páncélozott harcjárművek ellen, illetve a különleges erők támogatására.
A taktikai szállító helikoptereket – EC725 Caracal néven – a francia légierő számára specializált, katonai kutató-mentőfeladatok elvégzésére fejlesztették ki egy több-évtizedes folyamat eredményeként. Sorozatgyártásuk 2000-ben kezdődött, a típus első felszállása ugyanebben az évben, szolgálatba állítása öt évvel később valósult meg.
A helikopter maximális felszálló tömege 11 200 kilogramm, maximális utaslétszáma két pilóta és huszonnyolc fő, amely nagyobb, mint a hasonló kategóriájú helikoptereké (a Mi–17-es gépek utasszáma huszonnégy, az NH90-eseké húsz főben maximalizált). A világszínvonalat képviselő légi járművekre – történetük során először – speciális, H-Force elnevezésű fegyverzetrendszert szereltek a magyar katonai igényeknek megfelelően.