Földönkívüli élet után kutathat a világ legnagyobb optikai teleszkópja
A forradalmi űrteleszkóp-projekt révén csillagászoknak lehetőségük nyílik arra, hogy az univerzum legelrejtettebb pontjait is tüzetesebben górcső alá vegyék.
Az úgynevezett Extremely Large Telescope (ELT), vagyis Extrém Nagy Teleszkóp az előzetes tervek szerint az észak-chilei Atacama-sivatagban található Cerro Armazones fennsík tetején épülhet meg.
A 39,3 méteres átmérőjű tükrével a gigantikus távcső képes lesz a világűr sötét régióinak feltárására, ezenfelül segíteni fog a világegyetem tágulási sebességének mérésében is.
A teleszkóp méretei lélegzetelállítóak, gyakorlatilag akkora, mint a római Colosseum – magyarázta a Vice-nak az ELT-program kutatója, Michele Cirasuolo. Miközben a projektet egy hatalmas katedrális felhúzásához hasonlította, hozzátette, annyiban eltér a hagyományos épületektől, hogy folyamatosan mozgásban lesz, és nanométeres pontossággal kell fenntartaniuk az optikai minőséget.
A teleszkóp építése még 2014-ben kezdődött, ám a munkálatok még mindig csak a korai fázisban járnak, következő lépésben az obszervatóriumot adaptív, nyolc lézerből álló mérőegységgel és tudományos műszerekkel fogják ellátni.
Ha elkészül, a távcső az emberi szemhez képest 100 milliószor több fényt lesz képes összegyűjteni és feldolgozni, és korrigálni tudja majd az atmoszferikus torzulásokat is, nem mellesleg a Hubble-nél 16-szor élesebb fényképeket készíthet.
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) tudósokból és mérnökökből álló nemzetközi csapatának megfeszített munkája révén a szerkezet építése előreláthatólag 2027-ben fejeződik be, ezt követően élesben is bevethetik a kolosszális ELT-t.