Földméretű bolygót fedeztek fel, amely akár százmilliárd évig is létezhet
De van egy apró bökkenő, ugyanis a csillaga nem volt túl kegyes hozzá.
Újabb fontos megállapítást tettek a James Webb űrtávcső segítségével, amely Naprendszerünktől csaknem 55 fényévnyire vizsgált meg egy földméretű bolygót. A SPECULOOS-3 b névre keresztelt exobolygón 17 órából áll egy nap, azonban csak egyik oldalát mutatja csillaga felé, ami miatt a földihez hasonló élet szinte biztosan nem alakulhatott ki rajta.
A csillagászok azt gyanítják, hogy a bolygó hasonló módon kapcsolódik csillagához, mint a Hold a Földhöz. A megfigyelések alapján egy 7 milliárd éves vörös törpe körül kering, „nappali oldalán” pedig akár 400 fokos hőség is lehet, míg másik felén fagyos sötétség uralkodhat.
Bár az élet jelenléte kizárt, a csillagászok szerint a SPECULOOS-3 b elég közel van ahhoz, hogy a James Webb űrtávcső segítségével tanulmányozhassák a geológiáját – most először egy Naprendszerünkön kívüli bolygó esetében. Ebből kiderülhet, hogy valaha is aktív volt-e geológiailag, például működtek-e a felszínén tűzhányók.
A SPECULOOS-3 b-t korábban több földi távcső segítségével detektálták, célzottan törpecsillagok megfigyelése során. A projekt célja az volt, hogy földméretű kőzetbolygókat találjanak a napunknál több ezer fokkal hűvösebb és százszor halványabb vörös törpék körül. Ezek a csillagok sokkal lassabban hunynak ki, mint nagyobb és fényesebb társai, és akár 100 milliárd évig is létezhetnek, így a körülötte keringő bolygók is jóval tovább fennmaradhatnak, mint a Föld.
A SPECULOOS-3 b a kilencedik ilyen bolygó, amelyet a projekt során találtak, a kutatók pedig úgy vélik, hogy az elkövetkező években még több ilyen bolygót fedeznek majd fel, amik között olyanok is lehetnek, melyeken esély lehetett az élet kialakulására.