Egyre fontosabb szerepe lesz a földgáznak az elkövetkező években
Az Erste Bank olaj-és gázpiaci elemzője úgy gondolja, a következő 15-20 évben jelentősen nőni fog a földgáz felhasználásának szerepe.
Egy esetleges energiahordozókra kivetett szankciócsomag rövidtávon mind az uniós tagországoknak, mind Oroszországnak nagyon fájna, hosszútávon viszont Oroszországnak egyre fájdalmasabb lenne – mondta Pletser Tamás a Spirit FM rádióban.
Ennek az az oka, hogy Európa gazdag és hitelképes, míg Oroszország szegény és hitelképtelen, ami azt jelenti, Európa képes lesz alkalmazkodni a szituációhoz, és képes lehet egy tízéves távon teljesen leválni Oroszországtól. Bár az oroszok nyithatnak Kína felé, de a mostani hitelképességükkel nem tudja elképzelni, hogy ekkora mennyiségű földgázt képesek legyenek kiépíteni Kína irányába – közölte a szakértő.
Pletser úgy véli, az a fő probléma, hogy egyelőre nem találtak olyan megoldást, ami elektromos áramot nagymennyiségben, olcsón és hatékonyan tudna tárolni. Vannak erre fejlesztések, úgy néz ki, talán a zöldhidrogén lesz a megoldás, ennek a felfuttatása viszont több évtizedet vesz igénybe, ennek megfelelően a földgáz szerepe a következő két évtizedben még nő is.
Ugyanakkor hozzátette, hosszabb távon, ami 50 évet jelent, csökkenhet a földgáz felhasználása a kontinensen, ám rövidtávon, tehát 3-4 éven belül orosz gáz nélkül megoldhatatlan Európa egészében az ellátás – anélkül, hogy ne essen vissza a gazdasági aktivitás.
Ha az oroszok úgy döntenek, hogy egyáltalán nem küldenek földgázt, az három-négy évig számunkra is, és az Európai Unió számára is keserves lenne. Ez azt jelentené, hogy kulcsiparokat kellene leállítania Európának, példaként hozta a vegyipart vagy a műtrágyagyártást, ezen kívül korlátozni kellene a felhasználást több területen. Tízéves távon azonban megoldható ez a probléma azzal, hogy új forrásokat tud szerezni Európa, ez a folyamat el is indult – magyarázta Pletser Tamás.