Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ígéretesnek tűnik a fókák azonosítására kifejlesztett arcfelismerő rendszer

A több ezer fénykép felhasználásával kiképzett neurális hálózat alternatív módszert kínál a medvefókák megfigyelésére.

...svg content...Fotó: jl_johnson / Twenty20
Technológia

Czinder Tímea

Szerkesztő

Ha valaki eddig úgy gondolta volna, egyik medvefóka olyan, mint a másik, nem is tévedhetett volna nagyobbat: ezek az úszó emlősök mind egyedi arcvonásokkal rendelkeznek, a SealNet arcfelismerő rendszer pedig már arra is képes, hogy fénykép alapján beazonosítsa az egyedeket.

Krista Ingram, a Colgate Egyetem biológusa számára a főemlősök és medvék felismerésére tervezett technológiák szolgáltatták az ihletet, hogy hallgatóival kifejlesszen egy olyan szoftvert, amely mély tanulást és konvolúciós neurális hálózatot használ, hogy képes legyen megkülönbözteti a tengerparton pózoló egyik fókát a másiktól. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

A csapatnak először ki kellett képeznie a szoftvert, hogy felismerje az arcokat; a program először fényképek alapján megtalálta és méretre vágta a fókák arcát, majd a kutatók manuálisan azonosították be az állatok orrát, száját és szemét – olvasható a Hakai Magazine cikkében.

A projekt két éve alatt több mint 2 000 fénykép készült 406 különböző fókáról, amely során megállapították, hogy a program 85 százalékos arányban helyesen azonosítja be az arcokat. Az adatbázis azóta újabb 1 500 fókáról készült képpel bővült, így az azonosítás pontosságának is növekednie kellett.

Felvetődik a kérdés, miért van szükség a fókákra kifejlesztett arcfelismerő rendszerre, Ingram pedig úgy véli, a SealNet hasznos, nem invazív eszköz lehet a kutatók számára. A fókák nyomon követésére szolgáló más technológiáknak, például a címkézésnek és légi megfigyelésnek megvannak a maga korlátai, emellett pedig erősen invazívak vagy költségesek lehetnek.

A SealNet segíthet megérteni a medvefókák viselkedési aspektusait, például azt, hogy miért térnek vissza egyes egyedek évről-évre ugyanarra a partszakaszra, és mi alapján választanak más példányok új helyszíneket. A fókák mozgásának megértése megerősítheti az egyes területek védelme mellett szóló érveket.

Ingram azt reméli, további tesztelést követően a jövőben kifejleszthet egy SealNet alapú alkalmazást, ami lehetővé tenné a laikusok számára is a fókaarcok azonosítását, a program pedig a jövőben módosítható más úszólábúak és esetleg cetek felismerésére is.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Kutatás bizonyítja, meglepő hatása lehet a rendszeres tojásfogyasztásnak

Bár ebben az állati élelmiszerben sok a koleszterin, a kutatók úgy vélik, egyáltalán nem egészségtelen, sőt: rendszeres fogyasztásának kifejezetten jó hatása lehet egy új tanulmány szerint.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.