Ennyit változtak a fogyasztói árak egy év alatt Magyarországon
Nem meglepő módon az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben, akadnak azonban olyan területek, ahol alig tapasztalható áremelkedés.
Sorra érik a csapások a gazdaságot, először a pandémia, majd a háború miatt; az elszabaduló infláció miatt történelmi mélypontra zuhant a forint, az energiaárak az egekbe szöktek és a boltokban is egyre kevesebb termék kerül a kosárba.
Az MTI a KSH adatai alapján egy ábrán szemléltette, hogyan változtak a fogyasztói árak egy év alatt Magyarországon, a grafikonon pedig jól látható, hogy kiugró mértékű drágulás történt az élelmiszerpiacon, miután átlagosan 22,1 százalékkal ugrottak meg az árak a tavaly júniusihoz képest.
2021 júniusában két területen történt nagyobb mértékű drágulás, a szeszes italok és dohányáruk ára nőtt 12,2 százalékkal, valamint üzemanyagoké 10,4 százalékkal. Egy évvel később, 2022-ben már a tartós fogyasztási cikkekért kell mélyebben a zsebbe nyúlnunk, miután 12,4 százalékkal drágult ez a terméktípus, de az üzemanyagok és egyéb cikkek ára is emelkedett újabb 11,6 százalékkal.
Alig tapasztalható azonban változás a szolgáltatások piacán, ahol 2021-ben 3,8, 2022-ben pedig 5,6 százalékkal emelkedtek a díjak, de a ruházkodási cikkekért is csupán 4,3 százalékkal kell ma többet fizetnünk, mint egy évvel korábban.
A legkisebb áremelkedés az energiaárak terén történt – köszönhetően a rezsicsökkentésnek -; tavaly csupán 0,4 százalékkal került többe a háztartás energiaellátása, mint az azt megelőző év azonos időszakában, de idén is csupán 1,6 százalékos áremelkedés történt.