Floridai kutatók GPS-nyakörvekkel figyelik meg a pitonokat
A burmai pitonok, melyek akár 6 méteresre is megnőhetnek egyre komolyabb problémát okoznak Dél-Kaliforniában, ugyanis egyesek egyszerűen szabadon engedik kedvenceiket, amikor azok túl nagyra nőnek.
A Guardian jelentése szerint a floridai Evergladesben élő, egyre gyorsabban szaporodó burmai pitonok felkutatása, befogása, valamint eltávolítása érdekében egy kutatócsoport GPS-nyakörveket rögzít azon állatokra – például mosómedvékre és oposszumokra –, melyekkel a kígyók táplálkoznak.
A kígyók jelenléte egyre komolyabb problémát okoz Dél-Floridában, ugyanis sok kígyótulajdonos egyszerűen szabadon engedi az állatokat, miután azok túl nagyra nőttek. A pitonok azonban gyorsan szaporodnak, ráadásul akár 6 méteresre is megnőhetnek, ennek okán pedig étvágyuk is egyre növekszik.
A Southern Illinois University, a Crocodile Lake és az Észak-Karolinai Természettudományi Múzeum kutatóinak eredeti célja az volt, hogy GPS-nyakörvek segítségével megvizsgálják, hogy például az elvadult macskák etetőállomásai és a nem megfelelően kihelyezett szemét hogyan befolyásolja a kis és közepes termetű állatok viselkedését és mozgását.
Szeptemberben azonban a kutatók egy szokatlan mozgásra lettek figyelmesek az egyik oposszumra rögzített GPS-nyakörv esetében, majd kiderült, hogy az állatot egy 28 kilós burmai piton elfogyasztotta. A csapat végül csak novemberben tudta elfogni a kígyót, mely beásta magát a földbe.
A kutatók így most kihasználják a helyzetet és e nyakörvek segítségével fogják be a mások által korábban szabadon engedett gigantikus állatokat, azonban megjegyezték, hogy mivel a kígyók is ürítenek, záros határidőn belül nyomukra kell bukkanniuk a befogáshoz.