Fizika törvényeit meghazudtoló naphullámokat észleltek
Eddig fel nem fedezett napfizikai jelenségekre bukkantak kutatók.
Tudósok furcsa, új típusú, nagyfrekvenciás hullámokat detektáltak a Nap felszínén, melyek háromszor gyorsabban mozognak, mint azt korábban lehetségesnek tartották – olvasható a Nature Astronomy tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban.
Az eddig ismeretlen, nagyfrekvenciás retrográd (HFR) örvényességi hullámoknak nevezett akusztikus hullámokat a Nap plazmáján visszafelé áramolva, a forgásával ellentétes irányban észlelték.
Mivel a Nap belsejébe lehetetlen belátni, ezért gyakran mérik a felszínén átvonuló, és a magja felé visszapattanó akusztikus hullámokat, így következtetni tudnak az alsóbb rétegekben lejátszódó folyamatokra.
A HFR-hullámok példátlan sebessége – amelyet a Földön található űrteleszkópok elmúlt 25 évben történt mérései alapján azonosítottak – arra utal, hogy teljesen más mechanizmusok felelhetnek központi csillagunk rejtélyes viselkedéséért.
Eredetileg úgy gondolták, hogy az akusztikus naphullámok a Nap felszínének közelében az úgynevezett Coriolis-hatásnak köszönhetően jönnek létre, amely szerint egy forgó gömb egyenlítőjén lévő pontok gyorsabban mozognak, mint a pólusain lévő részek.
Miután a hullámok kialakulnak, három lehetséges folyamat egyike gyorsíthatja fel őket HFR-hullámokká: a Nap mágneses tere, a gravitációja, illetve a felszín alatt és felett mozgó szuperforró konvekciós áramlatok.
Ahhoz, hogy megértsék, pontosan miként működhet a forró tűzgolyó magja, szükséges megállapítani, az említett tényezők melyike játszhat közre az ominózus jelenségben – ennek felderítésére a közeljövőben további kísérleteket és vizsgálatokat fognak elvégezni.