Egy európai ország egyelőre kizárta, hogy NATO-tag legyen
A levegőben lóg Ukrajna inváziója, mely elsősorban annak a következménye, hogy Oroszország nem nézi jó szemmel a NATO terjeszkedését.
Moszkva egyik fő követelése is az, hogy az észak-atlanti szervezet ne terjeszkedjen a határaik felé, ezért is tiltakoznak Grúzia és Ukrajna potenciális tagsága ellen. A NATO-nak azonban van egy másik szövetségese Oroszország közvetlen határában.
Finnország helyzete kifejezetten érdekes a NATO tekintetében, ugyanis nem tagjai a fegyveres szervezetnek, viszont szoros szövetségesei, gyakran vesznek részt közös hadgyakorlatokon és összehangolják a hadsereg fejlesztését.
Felmerült korábban már többször, hogy Finnország csatlakozhat a NATO-hoz és még Jens Stoltenberg, a szervezet főtitkára ki is jelentette, hogy amennyiben csatlakoznának, gond nélkül befogadnák őket.
Sanna Marin, Finnország miniszterelnöke azonban szerdán kijelentette, hogy az ország egyelőre nem tervez a NATO tagja lenni, viszont mindenképpen támogatják az európai és amerikai törekvéseket, hogy szigorú szankciókat vessenek ki egy invázió esetében – írja az Arctic Today.
„Ennek nagyon komoly következményei lesznek, a szankciók szélsőségesen kemények lesznek” – fogalmazott Marin, amikor kifejtette, hogy az ő hivatali ideje alatt nem valószínű, hogy Finnország jelentkezik a NATO-ba.
„Senki nem tud minket befolyásolni, sem az Egyesült Államok, sem Oroszország” – tette hozzá. Finnország még decemberben jelentette be, hogy amerikai F-35-ös vadászgépeket vásárolnak, hogy megerősítsék légierejüket.
A sarkvidéki ország egy 1340 kilométeres közös határral rendelkezik Oroszországgal, ráadásul rossz kapcsolatot ápol történelmileg az országgal, viszont mégis úgy döntöttek, hogy nem csatlakoznak a szervezethez, hanem csak együttműködnek velük.
Joe Biden, az USA elnöke még korábban felkérte Sauli Niinisto finn elnököt, hogy még ebben a hónapban tárgyaljanak, mivel Finnország rendkívül közeli partnere a NATO-nak és az Egyesült Államoknak.