Miért várja a bevándorlókat a „világ legboldogabb országa”?
A mindössze 5,52 millió lakosú országban 100 munkaképes korú emberre 39,2 65 éven felüli jut, ami Japán után a második helyen áll az öregedési indexben.
Egy jelentés szerint 2018-ban Finnország 23 ezer új bevándorlót fogadott be az országba, ami -2,5 százalékkal csökkent az előző évhez képest. A 2020-as nemzetközi migrációs kilátások szerint az Oroszországból, Irakból és Észtországból érkező bevándorlók tették ki a bevándorlók zömét.
Finnország tavaly márciusban új engedélyezési és állampolgársági egységet hozott létre a migráció fellendítése érdekében, még úgy is, hogy a koronavírus-járvány miatt lezárta határait, és csak a visszatérő finn állampolgárokat engedte be. 2009-ben a lakosság 17 százaléka volt 65 év feletti, ami a világon az egyik legmagasabb arány.
A 2020-as World Happiness Report (Globális Boldogságjelentés) szerint Helsinki volt a világ legboldogabb városa, megelőzve a dániai Aarhust, az új-zélandi Wellingtont és a svájci Zürichet. A rangsort az alapján számolták, hogy a város lakói átlagosan mennyire értékelték pozitívan jelenlegi életüket.
Az ország az életminőség és a szabadság tekintetében folyamatosan az élmezőnyben van, azonban a jelentések szerint az országnak meg kell dupláznia a bevándorlást a különböző ágazatokban óriási szakemberhiányt regisztráló közszolgáltatások fenntartása érdekében – írja a WION.
Egy jelentés szerint 2018-ban az éves népességnövekedés mértéke 0,35 százalék volt. Számos tényező, köztük a cudar időjárás és a nyelvi akadályok távol tartják a bevándorlókat az országtól. Bár egész Európában tapasztalható a szakemberhiány és a népesség csökkenése, Németországban Merkel kancellár 2015-ben a több oldalról érkező heves bírálatok ellenére engedélyezte a bevándorlók beengedését az országba.